4B Sözleşmeli Personel Tayin Hakkı Var Mı?

4B Sözleşmeli Personel Tayin Hakkı Var Mı?

4B sözleşmeli personel tayin hakkı var mı birçok kişi tarafından soruluyor. 4B kapsamında ataması yapılan ve her geçen gün daha fazla kişiyi ilgilendiren tayin durumunu sizlere açıkladık. 4B sözleşmeli personel tayin hakkı var mı? yanıtı…

ABONE OL
12/24/2023 03:44
4B Sözleşmeli Personel Tayin Hakkı Var Mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

4/b sözleşmeli personel tayin hakkı 2022 ve 2023 yılları için yeniden gündeme geldi. Son yapılan değişiklikler ile artık kamu kurumlarına yapılan atamalar sözleşmeli kadrosu kapsamında yapılmaktadır. 657’ye tabi olan memurlara göre daha fazla personel maaşı aldığı bilinen sözleşmeli personeller tayin noktasında pek çok zorluk yaşamaktadır.

4B sözleşmeli personel tayin hakkı var mı? yeni gelişmeler ne yönde oldu? Haberimizden soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Eğer siz de sözleşmeli kadroları tercih edecekseniz ya da atamanız yapıldıysa bu haber tam size göre.

Sözleşmeli Memur Kaç Yıl Sonra Tayin İsteyebilir?

657 4/b sözleşmeli personel tayin hakkı değişiklik göstermektedir. 657’ye tabi olanlar kadrolu memurların yararlandığı tüm haklarından yararlanabilirler. Ancak 4/b kapsamındaki memurlar tayin hakkını 1 yıl sonrasında isteyebilmektedirler.

Sözleşmeli Memur Hangi Durumlarda Tayin İsteyebilir?

4/b sözleşmeli personel yönetmeliği 2022 yılı ile birlikte yeniden gündeme gelmişti. Sözleşmeli memurlar tayin hakkının verilmesini istiyorlardı. Ancak evlenme harici durumlarda kesinlikle tayin isteme hakları bulunmamaktadır. Bu da yaşamayacakları yeri tercih etmemeleri gerektiği anlamına gelmektedir.

Kadroya Geçen Sözleşmeliler Ne Zaman Tayin İsteyebilir?

4b sözleşmeli personel kimler diye soruyorsanız devlet kurumlarına sözleşmeli olarak atananlardır. Bu personellerin tayin hakkı bulunmamaktadır. 4 yıl kuralı bulunan sözleşmeli personel kadroya geçtikten sonra tayin isteyebilmektedir. Ancak sözleşmeli olarak 4 yıl boyunca hizmet vermediyse kadroya geçse bile tayin talebinde bulunamaz. 4 yıllık hizmetin ardından sözleşmeli personeller tayin isteyebilmektedirler.

Sözleşmeli Personel Eş Durumu Tayini Yapabilir Mi?

4/b sözleşmeli personel eş durumu tayini yapılabilmektedir. Ancak bunun bazı şartları vardır. Evlendiyseniz ve eşiniz devlet kadrosunda memursa eşinizin bulunduğu ile tayin isteyebiliyorsunuz. Tabi 4/b li eş durumu tayini mevzuatı gereğince tayin isteyemiyorsunuz. Eşiniz çalıştığı kurumda kadrolu memur olarak görev yapmalıdır. 657’ye bağlı olan memur eşler için sözleşmeli personeller tayin isteyememektedir.

SON DAKİKA FLAŞ HABER  Almanya İşçi Alımı 2023 Başladı Almanya İşçi Alımı ile Hemşire, Garson, İşçi Aranıyor

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.