Ambulans Şoförü Maaşları Ne Kadar? Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Ambulans Şoförü Maaşları Ne Kadar? Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Ambulans Şoförü Maaşları Ne Kadar? Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? sorunuzun tamamını yazımızdan bulabilirsiniz. Ambulans Şoförlüğü oldukça önemli ve dikkat gerektiren bir meslek olmaktadır. Günümüz Ambulans Şoförlüğü için hem 112 Ambulans Şoförlüğü hem de Özel Hastane Ambulans Şoförlüğü olarak farklı seçenekler olduğu gibi maaş konusunda da farklılıklar olmaktadır. 

ABONE OL
07/26/2023 12:11
Ambulans Şoförü Maaşları Ne Kadar? Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ambulans Şoförü Maaşları Ne Kadar? Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? sorunuzun tamamını yazımızdan bulabilirsiniz. Ambulans Şoförlüğü oldukça önemli ve dikkat gerektiren bir meslek olmaktadır. Günümüz Ambulans Şoförlüğü için hem 112 Ambulans Şoförlüğü hem de Özel Hastane Ambulans Şoförlüğü olarak farklı seçenekler olduğu gibi maaş konusunda da farklılıklar olmaktadır.

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Ambulans Şoförü Maaşları, Ambulans Şoförü Sertifikası Nasıl Alınır? Başta olmak üzere tüm detaylı bilgilere yazımızda yer verilmiştir.

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Her meslekte olduğu gibi ambulans şoförü olmak için de gerekli bazı şartlar mevcuttur. Bunlar:

 • Ambulans şoförü olmak isteyen kişi 36 yaşından küçük olmalıdır.
 • En lise mezunu olma mecburiyeti vardır.
 • Alınan ehliyetin B sınıfı olması gerekmektedir.
 • Ambulans şoförünün olası kriz anlarında yaralıya müdahale edebilecek kadar ilk yardım bilgisi olmalıdır aynı zamanda bu bilgiyi resmî sertifika ile desteklemelidir.
 • Ambulans şoförlerinin olası ağır yaralanma durumlarında psikolojik yükü kaldırabilmeleri için yapılan “psikolojik testlerden” olumlu rapor almaları gerekmektedir.
 • Mesleğe atılma sürecine gelene kadar yapılan teorik ve pratik sınavlardan olumlu sonuçlar alınmalıdır.
 • Ambulans şoförleri normal şoförlerden daha pratik ve atik olmalıdır. Gerek yoğun trafik anlarında gerekse normal trafik akışı koşullarının bulunmadığı anormal durumlarda “ileri sürüş tekniklerine” sahip olmalıdır.
 • Ambulans şoförleri için açılan ve “ileri sürüş teknikleri” verilen kurslardan eğitim almış olmak gerekmektedir.
SON DAKİKA FLAŞ HABER  İnfaz ve Koruma Memuru (Gardiyan) Maaşı Ne Kadar?

Ambulans Şoförü Olmak İsteyen Kişide Olması Gereken Özellikler

Ambulans şoförlüğü mesleği yapabilmek için gerekli resmî evraklardan ziyade bireyde olması gereken bazı özellikler olmalıdır. Ambulans Şoförlüğü yapan kişi mesleğini trafikte icra edeceği için normal şoförlere nazaran hız-dikkat denkliğini çok iyi ayarlamalıdır.

Aracını “yaralıyı hastaneye yetiştirme” baskısı altında kullanan şoförün hem belirli bir atiklikte olup hem de çok dikkatli olması gerekmektedir. Bu sorumluluk altında paniğe kapılmayıp soğukkanlı bir şekilde ilerlemelidir.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Gerekli Belgeler

 • Ambulans şoförü olabilmek için gerekli sertifikayı alabilmek için hem teorik hem de pratik sınavlardan başarılı olunmalıdır. Söz konusu sınavlar hem MEB hem de Sağlık Bakanlığı bünyesinde harmanlanarak yapılmaktadır.
 • Mesleki yeterliliğin kanıtı olması için teknik sürüş kurslarını başarıyla tamamlamak gerekmektedir.
 • Şoförün kriz anlarında yaralıya müdahale edebilmesi için ilk yardım sertifikası alması gerekmektedir.

Ambulans Şoförü Sertifikası Nasıl Alınır?

Söz konusu ambulans şoförü sertifikasını alabilmek için Sağlık Bakanlığı ve MEB tarafından yapılan yazılı ve uygulamalı sınavlardan geçerli not alabilme koşulu vardır. Bu sınavların yanında aday kişi “ilk ve acil yardım” eğitimlerini başarıyla geçtikten sonra ambulans şoförü sertifikası alabilir düzeye gelmektedir.

112 Ambulans Şoförü Maaşları

112 ambulans şoförleri 2023 yılı temmuz zammından sonra yaklaşık olarak;

 • 22.000 TL civarlarında aylık maaş kazanmaktadır.

Çalışılan kurum, kişinin eğitim düzeyi gibi değişkenlere göre farklılık gösteren bu rakam ortalama bir rakamdır.

Özel Hastane Ambulans Şoförü Maaşları

Özel hastanelerde çalışan ambulans şoförlerinin maaşları devlette çalışanlara göre daha çok oynaklık göstermektedir. Çünkü en düşük memur maaşının 22.000 TL olarak belirlendiği günümüzde devlette çalışan ambulans şoförleri bu rakamın kıyılarında bir aylık maaş elde edecektir. Ancak söz konusu özel hastaneler olunca çalışılan hastaneye, bireyin eğitim düzeyine oranla maaşı daha çok farklılık göstermektedir. Özel hastane ambulans şoförleri maaşları yaklaşık olarak;

 • 19.000 TL ile 24.000 TL bandında değişmektedir.
SON DAKİKA FLAŞ HABER  Banka Memuru Maaşları 2023 Ne Kadar?

 

Ambulans Şoförü Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı temmuz zamlarından sonra Ambulans şoförü maaşları da artış göstermiştir. 2023 yılı ocak ayında ortalama olarak 15.000 TL bandında maaş elde eden ambulans şoförleri için bu rakam temmuz ayında yaklaşık olarak;

 • 20.000 TL ile 22.000 TL dolaylarına kadar yükselmiştir.

Bahsettiğimiz rakam ortalama bir rakamdır. Kişinin eğitim düzeyi, çalıştığı kurum gibi değişkenler elde ettiği aylık maaşın düzeyini etkilemektedir.

Lise Mezunu Ambulans Şoförü Olabilir Mi?

Lise mezunu ambulans şoförü olabilir. İlgili sağlık bölümlerinden ön lisans veya lisans diploması almak kişiyi meslek hayatında daha avantajlı kılsa da sadece lise diplomasıyla da ambulans şoförü olunabilmektedir.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Üniversite Okumak Şart Mı?

Ambulans şoförü olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Elbette ki üniversitelerin “ilk ve acil yardım” adlı bölümlerinden 2 yıllık ön lisans diploması almak kişinin meslek hayatında olumlu etkide bulunacaktır ancak ambulans şoförü olmak için lise mezunu olmak asgari düzeyde yeterlidir.

Ambulans Şoförü Olmak İçin KPSS Gerekli Mi?

Ambulans şoförü alımlarında daha avantajlı olan sağlık meslek lisesi çıkışlı bireyler için yapılan lise KPSS sınavından yeterli puanı alabilenler kadroya girebilmektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.