Ambulans Şoförü Maaşları Ne Kadar? Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Ambulans Şoförü Maaşları Ne Kadar? Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? sorunuzun tamamını yazımızdan bulabilirsiniz. Ambulans Şoförlüğü oldukça önemli ve dikkat gerektiren bir meslek olmaktadır. Günümüz Ambulans Şoförlüğü için hem 112 Ambulans Şoförlüğü hem de Özel Hastane Ambulans Şoförlüğü olarak farklı seçenekler olduğu gibi maaş konusunda da farklılıklar olmaktadır. 

Ambulans Şoförü Maaşları Ne Kadar? Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? sorunuzun tamamını yazımızdan bulabilirsiniz. Ambulans Şoförlüğü oldukça önemli ve dikkat gerektiren bir meslek olmaktadır. Günümüz Ambulans Şoförlüğü için hem 112 Ambulans Şoförlüğü hem de Özel Hastane Ambulans Şoförlüğü olarak farklı seçenekler olduğu gibi maaş konusunda da farklılıklar olmaktadır. Ambulans Şoförü Nasıl Olunur? Ambulans Şoförü Maaşları, Ambulans Şoförü Sertifikası Nasıl Alınır? Başta olmak üzere tüm detaylı bilgilere yazımızda yer verilmiştir.

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Her meslekte olduğu gibi ambulans şoförü olmak için de gerekli bazı şartlar mevcuttur. Bunlar:

Ambulans Şoförü Olmak İsteyen Kişide Olması Gereken Özellikler

Ambulans şoförlüğü mesleği yapabilmek için gerekli resmî evraklardan ziyade bireyde olması gereken bazı özellikler olmalıdır. Ambulans Şoförlüğü yapan kişi mesleğini trafikte icra edeceği için normal şoförlere nazaran hız-dikkat denkliğini çok iyi ayarlamalıdır. Aracını “yaralıyı hastaneye yetiştirme” baskısı altında kullanan şoförün hem belirli bir atiklikte olup hem de çok dikkatli olması gerekmektedir. Bu sorumluluk altında paniğe kapılmayıp soğukkanlı bir şekilde ilerlemelidir.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Gerekli Belgeler

Ambulans Şoförü Sertifikası Nasıl Alınır?

Söz konusu ambulans şoförü sertifikasını alabilmek için Sağlık Bakanlığı ve MEB tarafından yapılan yazılı ve uygulamalı sınavlardan geçerli not alabilme koşulu vardır. Bu sınavların yanında aday kişi "ilk ve acil yardım" eğitimlerini başarıyla geçtikten sonra ambulans şoförü sertifikası alabilir düzeye gelmektedir.

112 Ambulans Şoförü Maaşları

112 ambulans şoförleri 2023 yılı temmuz zammından sonra yaklaşık olarak; Çalışılan kurum, kişinin eğitim düzeyi gibi değişkenlere göre farklılık gösteren bu rakam ortalama bir rakamdır.

Özel Hastane Ambulans Şoförü Maaşları

Özel hastanelerde çalışan ambulans şoförlerinin maaşları devlette çalışanlara göre daha çok oynaklık göstermektedir. Çünkü en düşük memur maaşının 22.000 TL olarak belirlendiği günümüzde devlette çalışan ambulans şoförleri bu rakamın kıyılarında bir aylık maaş elde edecektir. Ancak söz konusu özel hastaneler olunca çalışılan hastaneye, bireyin eğitim düzeyine oranla maaşı daha çok farklılık göstermektedir. Özel hastane ambulans şoförleri maaşları yaklaşık olarak;  

Ambulans Şoförü Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı temmuz zamlarından sonra Ambulans şoförü maaşları da artış göstermiştir. 2023 yılı ocak ayında ortalama olarak 15.000 TL bandında maaş elde eden ambulans şoförleri için bu rakam temmuz ayında yaklaşık olarak; Bahsettiğimiz rakam ortalama bir rakamdır. Kişinin eğitim düzeyi, çalıştığı kurum gibi değişkenler elde ettiği aylık maaşın düzeyini etkilemektedir.

Lise Mezunu Ambulans Şoförü Olabilir Mi?

Lise mezunu ambulans şoförü olabilir. İlgili sağlık bölümlerinden ön lisans veya lisans diploması almak kişiyi meslek hayatında daha avantajlı kılsa da sadece lise diplomasıyla da ambulans şoförü olunabilmektedir.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Üniversite Okumak Şart Mı?

Ambulans şoförü olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Elbette ki üniversitelerin “ilk ve acil yardım” adlı bölümlerinden 2 yıllık ön lisans diploması almak kişinin meslek hayatında olumlu etkide bulunacaktır ancak ambulans şoförü olmak için lise mezunu olmak asgari düzeyde yeterlidir.

Ambulans Şoförü Olmak İçin KPSS Gerekli Mi?

Ambulans şoförü alımlarında daha avantajlı olan sağlık meslek lisesi çıkışlı bireyler için yapılan lise KPSS sınavından yeterli puanı alabilenler kadroya girebilmektedir.