Gemi Kaptanı Maaşları Ne Kadar? Kaptan Nasıl Olunur?

Gemi Kaptanı Maaşları Ne Kadar? Kaptan Nasıl Olunur?

Gemi Kaptanı Maaşları Ne Kadar? Kaptan Nasıl Olunur? Sorusu bir çok kişinin merak ettiği yada bu meslek eğitimi aldıktan sonra Gemi Kaptanı Ne Kadar Maaş Alır? konusun da bilgi almak istemektedir. Gemi Kaptanı Nasıl Olunur? başta olmak üzere bir çok bilgi yazımızda yer almaktadır.

ABONE OL
07/24/2023 19:09
Gemi Kaptanı Maaşları Ne Kadar? Kaptan Nasıl Olunur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gemi Kaptanı Maaşları Ne Kadar? Kaptan Nasıl Olunur? Sorusu bir çok kişinin merak ettiği yada bu meslek eğitimi aldıktan sonra Gemi Kaptanı Ne Kadar Maaş Alır? konusun da bilgi almak istemektedir. Gemi Kaptanı Nasıl Olunur? başta olmak üzere bir çok bilgi yazımızda yer almaktadır.

Gemi Kaptanı Ne İş Yapar?

Günümüzde halk arasında aksiyon içerikli ve basit bir meslek gibi görünebilen gemi kaptanlığı aslında oldukça zor bir meslektir. Özünde bir gemiye kaptanlık yapmanın yanında oldukça sorumluluk barındırmaktadır. Geminin bir numaralı sorumlusu konumunda olan kaptan, mürettebatından ve gemide olan bitenlerden baş sorumlu kişidir. Mesai saatlerinin de haftaları belki de ayları bulduğu hesaba katılırsa, denizlerde rota üzerinde yol alan kaptanlar için işler hiç de sanıldığı gibi basit değildir.

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur?

Gemi kaptanı olabilmek için 4 yıllık lisans diploması olmazsa olmazdır. Üniversitelerin “Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği” bölümünü okumayan bireyler kaptan olamamaktadır. İlgili bölümü okuduktan ve yapılması gerekli stajları başarıyla bitirdikten sonra kişiler mesleğe atılabilir seviyeye gelmektedir.

Gemi Kaptanı Olma Şartları

Gemi kaptanı olmak için gerekli şartları sizler için sıraladık ki bunlar:

  • Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği bölümü mezunu olmak
  • Kaptanlık yapabilmek için gerekli sağlık raporunu almak
  • Mesleki stajları başarıyla tamamlamış olmak
  • Yapılan denizcilik sınavlarından geçerli puanı alabilmek

Gemi Kaptanları Maaşı Ne Kadar?

2023 yılının temmuz ayının zamlarından sonra gemi kaptanlarının maaş skalası da ortalama olarak

  • 60.000 TL ile 70.000 TL bandına yaklaşmaktadır.
SON DAKİKA FLAŞ HABER  Motorlu Kurye Maaşları 2023

Belirttiğimiz rakamlar yaklaşık olarak bir ortalamadır bu demek değildir ki bahsettiğimiz rakamdan daha aşağı maaş elde eden kaptan yoktur veya 100.000 TL kazanan bir kaptan bulunmamaktadır. Elbette ki sefere çıkılan gün sayısı, kaptanın meslekteki tecrübesi gibi etkenler kaptanların elde ettiği maaşı etkilemektedir.

Uzun Yol Gemi Kaptanı Maaşları

Gemi kaptanlarının sefer süreleri gittikleri mesafeye göre değişiklik göstermektedir. Okyanus üzerinden yük taşıyan büyük gemilerin kaptanlarının maaşları da gittikleri mesafeye oranla artmaktadır. Çalıştıkları yer ve limana göre ise duruma göre döviz üzerinden de maaş kazanmaktadırlar. Kişiden kişiye değişebilen bu maaş skalası sebebiyle direkt olarak bir rakam vermek zor olacaktır ancak uzun yol gemi kaptanlarının maaşlarını yaklaşık olarak;

  • 100.000 TL ve üzeri rakamlara çıkabilmektedir.

Yük Gemisi Kaptanı Maaşları

Yük gemisinde kaptanlık yapan kişilerin seferleri genellikle uzun sürelere tekabül etmektedir. Yük gemisi taşıyan gemilerin ülkeler arasında okyanus üzerinden seyahat etmesiyle, şehir içindeki limanlar arasında yolculuk yapması mürettebatın maaşını yakından etkileyecektir. Gidilen mesafeye, çalışılan kuruma ve taşınan yüke göre değişen yük gemisi kaptanı maaşları tahmini olarak uzun yol gemi kaptanları maaşlarına benzerlik gösterecektir. Bu sebeple yük gemisi kaptanları yaklaşık olarak;

  • 100.000 TL ile 150.000 TL arasında maaş elde etmektedir.

Yolcu Gemisi Kaptanı Maaşları

Yolcu gemileri kaptanlarının maaşları, uzun yolda denizcilik yapan kaptanlardan genellikle daha düşüktür. Elbette ki istisnalar mevcuttur. Okyanus üzerinde yolcu taşıyan ve yolcularının ülkeler arası seyahatini sağlayan bu kaptanlar söz ettiğimiz istisnalar içerisindedir. Bu kaptanlar dışında İstanbul’daki gibi iki yaka arasında kaptanlık yapan ve yolcu taşıyanların maaşı yaklaşık olarak;

  • 60.000-65.000 TL civarlarındadır.

 

Gemi Kaptanlığı Olumlu Yanları

Hayatının geri kalanında gemi kaptanlığı mesleğini eda etmek isteyenlerin, meslek hakkında bilmesi gereken bazı olumlu yönler mevcuttur. Bu mesleği yapmak isteyenlerin denizle arasının iyi olduğunu varsaymakla beraber şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki işinizi sevdiğiniz yerde idame ettireceksiniz! Denizleri bir” rahatlama ve huzur” damlaları olarak tarif edenler için sevdiği yerde çalışmak büyük bir nimet olsa gerek! Bulunduğumuz devirde insanların büyük bir çoğunluğu iş yerinden veya çalıştığı semtten, o semtin kalabalığından şikayetçi konumdadır. Sizin için ise böyle bir durum söz konusu değildir.

SON DAKİKA FLAŞ HABER  Arkeolog Ne Kadar Maaş Alıyor? 2023 Yılında Arkeoloji Maaşları Açıklandı

Bahsettiğimiz manevi hislerin yanında bir de maddi durumlar söz edebiliriz. Gemi kaptanlarının maaş skalası günümüzdeki diğer mesleklere göre daha geniş olmakla birlikte iyi rakamlara ulaşmaktadır.

Gemi Kaptanlığı Olumsuz Yanları

Gemi kaptanlığının olumsuz yanları kişiden kişiye değişmektedir. Kaptanlığa atılana kadar ailesiyle yaşamış bireyler için en olumsuz yan ağır basmaktadır ki adına HASRET demek yanlış olmaz.

Sefere çıkan gemi kaptanlarının sefer süresi duruma göre değişmektedir ancak bazı seferler için uzun süreler söz konusudur. Kaptanlar 6-8 ay gibi süreler içeren seferlere çıkabilmektedir. Ailevi bir yaşamı olan veya hayatı boyunca sevdikleriyle birlikte yaşamış bireyler için bu süreler oldukça sancılı geçmektedir.

Gemi Kaptanlarının Sefer Süreleri

Gemi kaptanlarının sefere çıktıkları süre, sefere çıkma amaçlarına göre farklılık göstermektedir. Okyanuslar üzerinden yük taşıma amaçlı sefere çıkan gemilerde sefer süreleri hafta barajını aşıp aylar sürebilirken denizler üzerinde sefere çıkan kaptanlar için bu süre daha az olabilmektedir.

Gemi Kaptanları İşsiz Kalabilir Mi?

Bu soruda asıl kastedileni “Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği” bölümü mezunları işsiz kalır mı şeklinde anlamak daha doğru olacaktır. Diğer mesleklere oranla işsiz kalınma ihtimali kaptanlık mesleğinde daha düşüktür. Çok popüler olmayan ve ciddi bir adanmışlık isteyen bu meslek gerek zorluğu gerekse herkesin yapabileceği bir iş olmadığı için daha az ilgi görmektedir dolayısıyla da mezun/iş oranı yüksektir.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.