Hostes Kabin Memuru Maaşları 2024 – Ne Kadar? THY Pegasus SunExpress Qatar Airways!

Hostes Kabin Memuru Maaşları 2024 – Ne Kadar? THY Pegasus SunExpress Qatar Airways!

THY Hostes Maaşları, Pegasus Hostes Maaşları, SunExpress Hostes Maaşları , Onurair Hostes Maaşları, Qatar Airways Hostes Maaşları başta olmak üzere yazımızda bir çok firmanın maaşları ve çalışma koşullarına yer verilmiştir.

ABONE OL
12/25/2023 12:42
Hostes Kabin Memuru Maaşları 2024 – Ne Kadar? THY Pegasus SunExpress Qatar Airways!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hostes Kabin Memuru Maaşları 2024 – Ne Kadar? THY Pegasus SunExpress Qatar Airways! Bir çok kişinin çalışmak istediği mesleklerden birisi olan Hostes ve Kabin Memuru olmaktadır. Hostes Maaşları havayolu şirketine göre değişmekte olup, çalışma koşulları ve şartları da farklılık göstermektedir.

THY Hostes Maaşları, Pegasus Hostes Maaşları, SunExpress Hostes Maaşları , Onurair Hostes Maaşları, Qatar Airways Hostes Maaşları başta olmak üzere yazımızda bir çok firmanın maaşları ve çalışma koşullarına yer verilmiştir.

Hostes Kabin Memuru Maaşları 2024 – Ne Kadar? THY Pegasus SunExpress Qatar Airways!

Hostes maaşları 2024 yılında ne kadar oldu? Yapılan zamlardan ne kadar etkilendi ve firmalara göre ciddi maaş farkları oluyor mu? Bu soruların cevaplarını sizin için bir araya topladık. Öncelikle hostes maaşlarının çalışılan süreye, çalışılan hatta ve şirkete göre değişiklik gösterdiğinin altını çizmek gerekiyor. Bu sebeple ortalama bir hostes maaşı belirtmek çok da doğru olmayacaktır. Bu sebeple en düşük ve en yüksek hostes maaşları şeklinde belirtmeye çalışacağız.

 • En Düşük kabin memuru maaşı: 18.000 TL
 • En yüksek kabin memuru maaşı: 60.000 TL
Şirket İsmi Maaş
Türk Hava Yolları 28.500 TL – 35.000 TL
Qatar Airways 2.500 $ – 4.000 $
Pegasus 23.000 TL – 33.500 TL
SunExpress 24.000 TL – 32.000 TL
Anadolu Jet 23.000 TL – 33.000 TL

 

Görüldüğü üzere en düşük ve en yüksek hostes maaşı arasında çok ciddi bir fark bulunuyor. Sizin için bu farkın nasıl ortaya çıktığını detaylı bir şekilde açıklamak istiyoruz.

SON DAKİKA FLAŞ HABER  Tır Şoförü Maaşları

Bu fiyat farkının şirketlerin politikalarına ve çalışma şartlarına bağlı olduğunu belirtmek istiyoruz. Daha net bir bilginin oluşması açısından firmalar arasında tek tek ortalama rakamlara yer vererek daha net bir rakam aralığı oluşturulabilir. Bu değişkenleri bir arada değerlendirerek firmaların iş imkanlarından da bahsedeceğiz.

THY Kabin Memuru (Hostes Maaşları)

THY Kabin Memuru (Hostes Maaşları)

Türk Hava Yolları, sadece ülkemizde değil, aynı zamanda tüm dünyada da en bilinir hava yolları markaları arasında yer alıyor. Genel olarak THY’de çalışan hosteslerin en düşük 28.500 TL ve en yüksek 35.000 TL maaş aldığını söyleyebiliriz. Bu gelirlere bazı ek imkanlar ve ücretlerin dahil olmadığının da altını çizmek istiyoruz. THY HOSTES İŞ İLANLARI için tıklayınız.

Qatar Airways Hostes Maaşları 2024

Qatar Airways Hostes Maaşları 2024

Yine iş ilanları ve yabancı forumlara göz attığımızda Qatar Airways hostes maaşlarının 2.500 – 4.000 Dolar aralığında olduğunu görüyoruz. Bu rakamların Türkiye’den fazla olmasına rağmen uluslararası şirketlere kıyasla düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Pegasus Hostes Maaşı

Türkiye’de en fazla yurtiçi uçuş yapan şirket dendiğinde; Pegasus ilk akıllara gelen markadır. Her geçen gün filosuyla beraber çalışan sayısını da artıran şirkette ortalama maaşı 28.000 TL civarındadır.

SunExpress Hostes Maaşı

SunExpress Hostes Maaşı

THY ve Lufthansa şirketleri tarafından kurulan Türkiye’de Güneş Ekspress Havacılık Anonim Şirketi adıyla hizmet sunan SunExpress, Anadolu’nun farklı şehirlerinden doğrudan Avrupa’ya yolculuk yapılmasını sağlamak amacıyla kurulmuştur. Günümüzde de çalışmalarına devam eden şirket Antalya başta olmak üzere pek çok noktaya uçuş yapmaktadır. Peki ama SunExpress’te çalışan bir hostes ne kadar maaş alır? Bu sorunun cevabının: 24.000 TL en düşük maaş ve 32.000 TL en yüksek maaş aralığında olduğunu söyleyebiliriz.

Anadolu Jet Hostes Maaşları

Türk Hava Yolları’nın yurt içi uçuş yükünü sırtlanan Anadolu Jet’te hostes maaşları 23.000 TL ile 33.000 TL arasında değişiklik gösteriyor.

SON DAKİKA FLAŞ HABER  Vodafone Personel Maaşları ve Çalışma Koşulları

Görüldüğü üzer hostes maaşları, çalışılan firmaya göre bir hayli farklılık göstermekte. Bu farklılığın öncelikle nedeni şirket politikaları ve çalışma şartları olarak değişiyor. Aynı zamanda şirkette deneyimde maaşların artması konusunda en önemli etkenler arasında yer alıyor. Bu rakamlar yine şirketlere göre farklılık gösterse de bazı özel haklar, imkanlar, sigorta ve ayrıcalıklarla da destekleniyor. Elbette kabin memurları arasında da çalışma şartları ve çalışılan sürelere göre farklı şirketlere geçme konusunda bir rekabette bulunuyor. Bunu da net bir şekilde bazı şirketlerin maaş ve iş imkanlarında görmek mümkün oluyor. Peki ama nasıl hostes olunur?

Kabin Memuru Olma Şartları Nelerdir?

Öncelikle şirketlerin işe alım konusunda farklı şartları olabilir. Bunun dışında ortak şartlardan bahsetmek gerekirse şunları söyleyebiliriz:

 • 18 yaş ve üzerinde olmak
 • Şirket tarafından belirlenen boy & kilo oranına sahip olmak
 • Çalışırken üniforma dışında görülecek şekilde; vücudunun herhangi bir yerinde dövme, yara izi veya piercing izi bulunmamak,
 • En az lise mezunu olmak (bazı şirketler için ön lisans)
 • Mesleğini yerine getirmesine engel teşkil etmeyecek sağlık sorunları olmamak,
 • Psikolojik testi geçmek
 • Güler yüzlü hizmet anlayışını benimsemiş ve müşteri memnuniyetine önem vermiş olmak,
 • İyi düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmak
 • Sabıka kaydının bulunmaması

Kabin Amiri Maaşları

Kabin Amiri Maaşları

Kabin amiri maaşları, aynı hostes maaşlarında olduğu gibi bazı şartlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Kısaca; çalışılan şirket, deneyim süresi ve yapılan işin kapsamına bağlı olarak alınan maaşta değişir. Türkiye’de ortalama kabin amiri maaşı 50.000 TL iken, en düşük kabin amiri maaşı 35.900 TL ve en yüksek kabin amiri maaşı 77.000 TL’dir.

Hostes (Kabin Memuru ) Nasıl Olunur?

Kabin memuru olmak için, bazı şartlara sahip olmak gerekmektedir. Bu şartları sizin için listelemiştik. Biraz daha detaylı olarak bahsetmek gerekirse; kabin memuru olabilmek için öncelikle şirketin politikalarına uygun olmak gerekmektedir.

 • Eğitim gereklilikleri
 • Psikolojik testler
 • Esnek çalışma şartlarına uyum
 • Güler yüzlü olmak
 • Zor şartlar altında çalışabilme yeteneği gibi şartlar aranmaktadır.
SON DAKİKA FLAŞ HABER  Arkeolog Ne Kadar Maaş Alıyor? 2023 Yılında Arkeoloji Maaşları Açıklandı

Aynı zamanda kabin memuru olabilmek için görme yeteneğinizin de normal olması beklenir. Lens veya gözlük takan adaylar elenmektedir. Bunun dışında kabin memurları çok esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmeli ve normal tatil zamanlarında da çalışabilmelidir.

Nasıl kabin memuru olunur? Sorusuna cevap vermek içinse aralıklarla şirketlerin açtıkları ilanları takip etmek gerekmektedir. Şirketler kabin memuru ilanlarına çıkarak adaylarla görüşme yaparlar. Bu görüşmeleri takip eden süreç içerisinde kabin memuru adayları bir dizi eğitime tabi tutulur. Sonraki süreçte ise öncelikle stajyer sonrasında normal uçuşa çıkmaya başlarlar.

Aynı zamanda tüm şirketler IATA (International Air Transport Association) tarafından alınması zorunlu bazı eğitimleri alır. Aynı zamanda gerekli yeterliklere sahip olur.

THY Kabin Memuru Çalışma Şartları

THY çalışma şartları son derece açıktır. Şirket, dünyanın en büyük hava yolu şirketi olmasının bilincine sahip kabin memurları ile çalışmak istemektedir. Bu sebeple ilk olarak en az yüksek okul olmak üzere eğitim kurumlarından mezuniyet şartı aranmaktadır.

THY boy şartı ise kadın adaylar için 160 – 180 santim, erkek adaylar içinse 170 – 190 santim aralığında olmalıdır. Yine kadın ve erkek için boy – kilo endeksine göre de bir değerlendirme yapılmaktadır. Diğer hava yolu şirketlerinde olduğu gibi Türk Hava Yolları içinde vücudun görünen kısımların dövme olmaması gerekmektedir. Bunun dışında çok büyük ben, yara, yanık ve diğer lekelerde kabul edilmemektedir. Yine tüm şirketlerde olduğu gibi Türk Hava yolları da adli sicil kaydının bulunmaması şartı aramaktadır. Diğer tüm şartlar yukarıda bahsettiğimiz temel şartları kapsamaktadır.

İşe alım sürecinin akabinde Türk Hava Yolları; adayları kabin memurluğu eğitimine tabi tutmaktadır. Genellikle 2 aylık süreçte pek çok zorunlu eğitimden başarılı olma şartı aranmaktadır. Bu eğitimlerden başarılı olan kişilerse sonraki süreçte oryantasyon ve uçuşa geçişi sürecine dahil olurlar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.