Kısmi Emeklilik Nedir? 2023 Kısmi Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Kısmi Emeklilik Nedir? 2023 Kısmi Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Kısmi emeklilik nedir sorusuna cevap vermek oldukça önemli durumlar arasında yer alır.  Kısmi emeklilik ve kısmi emeklilik şartını doldurmadan emekli olan ya da emeklilik öncesinde kısmi zamanlı çalışan kişileri ifade eder

ABONE OL
06/25/2023 11:19
Kısmi Emeklilik Nedir? 2023 Kısmi Emeklilik Maaşı Ne Kadar?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kısmi emeklilik nedir sorusuna cevap vermek oldukça önemli durumlar arasında yer alır.  Kısmi emeklilik ve kısmi emeklilik şartını doldurmadan emekli olan ya da emeklilik öncesinde kısmi zamanlı çalışan kişileri ifade eder .Bu yöntemde esnek bir çalışma düzeni vardır. Emeklilik öncesinde maaşların bir kısmı kazanılmaya devam edilir.

Kısmi emeklilik genel anlamda çalışanların emeklilik yaşına geldiğinde tam zamanlı şekilde çalışmadan kısmi olarak çalışması demektir. Bu çalışmayla birlikte daha yavaş bir hayata geçiş yapılması sağlanmış olur. Bu durumda tamamen iş bırakılmadığı için maddi anlamda da sorun yaşanmaması sağlanır.

Kısmi Emekli Nasıl Olunur?

Kısmi emekli nasıl olunur sorusu herkesin merak ettiği sorulardandır. Buna göre İş kanunu ve sosyal sigortalar kanununa göre EYT kapsamında olan fakat primi yetmeyenler için kısmi emeklilikten faydalanmanın mümkün olduğunu söylemek mümkündür.  15 yıl çalışmış olan ve 3600 günü doldurmuş olan kişilerin daha fazla çalışmayıp emekli olması sağlanır.  Bunun için sınır olan yaş şartı ise,  kadınlarda 58 ve erkeklerde ise 60 yaşına tekabül eder.  Gerekli şartların da yerine getirilmesi sonrasında herhangi bir problem meydana gelmez. Özellikle 2000 yılından sonra çalışmalarına devam etmiş olan kişiler için bu kuralların geçerli olduğunu söylemek mümkündür.

Kısmi Emeklilik Maaşları

Kısmi emeklilik maaşları birçok kişinin merak ettiği bir sorudur. Özellikle kısmi emekli olmak isteyen veya olmuş olan kişiler için bu maaşların ne kadar olduğunu bilmek önemlidir. Genel olarak kök aylıklara bakılması gerekirse aylık olarak 7500 TL civarında olacağını söylemek mümkün olacaktır.

SON DAKİKA FLAŞ HABER  8000 TL Promosyon Veren Bankalar Açıklandı! 8000 TL Promosyon Veren Bankalar 2023 Listesi

2023 Yılında Kısmi Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

2023 yılında kısmi emeklilik maaşı ne kadar sorusu da oldukça merak edilir. 2000’den önce ve sonra olmasına göre değişiklik gösteren fiyatlara genel olarak bakılması gerekirse 5 bin TL ila 7500 TL arasında değişmelerin olduğunu söyleyebiliriz.

EYT Kısmı Emeklilik Şartları

EYT kısmi emeklilik isteyen birçok kişi için kısmi emeklilik şartları bilinmelidir. Öyle ki emeklilik şartları bilindiği sürece herhangi bir sorun meydana gelmeden emekli olmak mümkün hale gelecektir. 15 yıl ve 3600 günü  doldurmuş olan kişiler için geçerli olan bu emeklilik çeşidi, 55 yaşını dolduran kişilerde de yaşlılık, ölüm gibi genel isteklerde de olabilir.

Kısmi Emeklilik Başvuru

Gereken şartları yerine getiriyorsunuz ve kısmi emekli olmak istiyorsunuz. Özellikle 55- 60 yaşları arasında geçerli olan bu durum, oldukça merak ediliyor. Fakat bu tarz emekliliği yapmak istiyorsanız normal olarak %25- 30 civarında düşük ödeme alacağını söylemek gerekir. Bunları bilerek başvuruları yapmak istemişseniz de öncelikli olarak gününüzü (3600) tamamlamanız gerekir. Tamamladığınız gün sonrasında başvurunuzu yapıp emekli olabilirsiniz. Bunun için elbette gerekli şartları karşılamanın yanı sıra ilgili belgelerinizi de toparlamanız gerekecektir. Bunları topladıktan sonra sorun yaşamazsınız.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.