KPSS ile Kolay Atanan Bölümler

KPSS ile Kolay Atanan Bölümler

KPSS ile kolay atanan bölümler memurluk hayali kuran gençler tarafından merak edilmektedir. Bu nedenle haberimizde sizlere KPSS ile kolay atanan bölümler hakkında bilgi verdik. Bölümlerin içerisinde hem 2 yıllık, hem de 4 yıllık bölümler bulunuyor.

ABONE OL
06/27/2023 09:22
KPSS ile Kolay Atanan Bölümler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

En çok atanan meslekler 2023 yılı içerisinde merak konusu oldu. Gün geçtikçe ekonomik şartların daha zorlaşması ve geçim sıkıntısının başlaması memur olmak isteyenlerin sayısını arttırdı. Birçok kişi memur olarak düzenli bir işi olmasını, maaşını düzenli şekilde almayı istiyor. İstekler doğrultusunda en fazla atama yapılan ya da düşük puanla atanan bölümler araştırılıyor. Gelin hep birlikte KPSS ile kolay atanan bölümler için listeye göz atalım. Listedeki bölümler arasından kendinize en yakın olanı üniversite tercihlerinizde yazabilirsiniz.

En Çok Hangi Meslekte Atama Var?

KPSS de en çok atanan bölümler lisans ya da önlisans oluşuna göre değişmektedir. Ancak genellikle sağlık bölümlerinde daha fazla atama yapıldığı göz önüne çıkmaktadır. Eğer sağlık alanına ilgi duyuyorsanız hemşirelik, ebelik ve tıbbi sekreterlik gibi bölümler fazlasıyla atama yapmaktadır.

Özellikle en çok atanan meslekler 2022 ile 2023 yılı içerisinde hemşirelik ile tıbbi sekreterden oldu. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü mezun 68 ile 70 puan aralığındaki bantta atanabildiler. Tabi bu son atamalar için geçerliydi. Ancak ebelik ve hemşirelik her sene alımı olan mesleklerdendir.

KPSS’de Hangi Bölümler Avantajlı?

Atama puanı az olan 2 yıllık bölümler arasında acil tıp teknisyenliği, görüntüleme teknikerliği, sosyal güvenlik gibi bölümler yer almaktadır. Bu nedenle eğer ilginiz varsa sözü geçen 2 senelik bölümler arasından tercih yapabilirsiniz. TYT puanınız yüksek geldiyse ataması olan bölümler 2 yıllık meslek yüksekokulları arasından tercih yapabilmektesiniz.

En çok ataması olan bölümler 2 yıllık haricinde 4 yıllıklar için de konuşabilmektedir. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon gibi bölümler 4 senelik ataması iyi bölümlerden olmaktadır.

KPPS ile Kolay Atanan Bölümler şu şekildedir.

  • Polis
  • Hemşire
  • Acil tıp teknisyeni
  • Diş hekimi
  • Aile hekimi
  • Veteriner
  • Mühendis
  • Psikolog
  • Lojistik uzmanı
  • Avukat

KPSS Olmadan Hangi Bölümler Var?

Ataması en kolay bölümler sadece KPSS ile belirlenmemektedir. Özellikle yetenek gerektiren mesleklere KPSS’siz alım yapılmaktadır. Oyunculuk, pilotluk, müzisyen ve akademisyenleri bu liste içerisine dahil edebiliriz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.