Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Branşlara Göre Maaşlar

Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Branşlara Göre Maaşlar

Bu yazımızdan sizlere Öğretmen Maaşları başta olmak üzere Branşlara Göre Öğretmen Maaşları, Öğretmen Görevleri, Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur? ve Sözleşmeli Öğretmen Maaşları hakkında genel ve detaylı bilgi aktaracağız.

ABONE OL
07/17/2023 13:05
Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Branşlara Göre Maaşlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Branşlara Göre Maaşlar; Ülkemiz de en kutsal görevlerden biri olan Öğretmenlik bir çok kişinin yapmak istediği mesleklerden biridir. Öğretmen Nasıl Olunur? Öğretmen Olmak İçin Hangi  Bölümü Okumalıyım? gibi sorular merak konusu olmaktadır.

Bu yazımızdan sizlere Öğretmen Maaşları başta olmak üzere Branşlara Göre Öğretmen Maaşları, Öğretmen Görevleri, Sınıf Öğretmeni Nasıl Olunur? ve Sözleşmeli Öğretmen Maaşları hakkında genel ve detaylı bilgi aktaracağız.

Öğretmen Nasıl Olunur?

Her meslekte olduğu gibi öğretmenlikte de öğretmen adayının sağlaması gereken çeşitli koşullar vardır. Bunlar üniversite diploması gibi resmî evraklar olmakla birlikte kişinin mesleğe arzusu gibi manevi hisler de olabilmektedir. Öğretmenlikte ise söz konusu manevi hislerin yoğunluğu olmazsa olmazdır.  Manevi histen kasıt;

 • Çocuk sevgisi ve şefkati
 • Eğitim idealistliği
 • Bulunulan dönemin gençlerinin dilinden anlayabilmek
 • Anaç bir zihin yapısı

 

Kimi insanlar bazı mesleklere yönelirken elde edecekleri gelir kalemini hesap eder, mesleği tatmin edici bulur ve o meslekte ilerlemeyi seçer ancak öğretmenlik mesleğinin tercih edilme aşamasındaki teşvik edici ilk unsur gelir olmamalıdır. Toplumun akıbeti için bu denli önem taşıyan öğretmenlik mesleği, aday için bir gönül işi olmalıdır. Öğretmen nasıl olunur? Sorusunun manevi cevabını verdikten sonra gerekli resmî evrakları belirtelim:

 • Üniversitelerin eğitim fakültelerinden mezun olmak (4 yıllık)
 • Öğretmenlik için formasyon almak

Yukarı bahsedilen bu iki unsuru eğitim hayatınızda tamamladığınız zaman resmî olarak bir öğretmen adayısınız.

Kadrolu Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı içerisinde yapılan maaş zamlarından sonra öğretmen maaşları da oldukça gündeme gelen bir konu haline geldi. 2023 Temmuz asgari ücret zammından önce, sene başında öğretmenlerin maaşları kıdem derece ve yılına bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık olarak 13.000 TL ile 19.000 TL arasında seyretmekteydi. Yapılan görüşmelerden sonra memurlar için bir taban gelir limiti belirlendi ve bu rakam 22.000 TL olarak açıklandı. Günümüzde kadrolu bir öğretmenin aylık maaşı minimum 22.000 TL olmak zorundadır ve genelde ortalama maaşları 25.000 TL civarlarında oynaklık göstermektedir. Sözünü ettiğimiz rakamlar öğretmenin branşına, kıdem derecesine ve meslekte geçirdiği yıllara göre farklılık göstermektedir.

SON DAKİKA FLAŞ HABER  3600 Ek Gösterge Memura Ne Getirir? 3600 Ek Gösterge Çıktı Mı?

Sıralanan rakamlar, en düşük memur maaşının 22.000 TL olması ve  ülke içerisinde yapılan asgari ücret yenilemesinden sonra yaklaşık olarak oluşturulmuştur:

 • Öğretmen – 9/1 : 22.750 TL
 • Öğretmen – 8/1 : 23.000 TL
 • Öğretmen – 7/1 : 23.200 TL
 • Öğretmen – 6/1 : 23.400 TL
 • Öğretmen – 5/1 : 23.700 TL
 • Öğretmen – 4/1 : 24.000 TL
 • Öğretmen – 3/1 : 24.300 TL
 • Öğretmen – 2/1 : 24.600 TL
 • Öğretmen – 1/4 : 25.100 TL

Yaklaşık olarak hesaplanan rakamlar öğretmenin bireysel donanımına göre değişiklik gösterse de en çok kazanan öğretmenler, 1/4 kıdem derecesindekilerdir.

 

Sözleşmeli Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Sözleşmeli öğretmenler de diğer branş ve kadrolu öğretmenler gibi benzer ücretler elde etmektedir. Ülkemizde çeşitli istisnalar hariç öğretmenlerin maaşları belirli sınırlar içerisinde değişkenlik göstermektedir. Öğretmenler eğer hatırı sayılır bir şekilde marka yapmış bir özel okulda çalışmıyor veya kendi adının reklamını yapıp evlerde özel ders vermiyorsa elde edecekleri maaş benzer kıyılarda yüzmektedir. Sözleşmeli öğretmenler de diğer öğretmenler gibi ortalama;

 • 22.000 TL ile 30.000 TL

Bandında aylık maaş kazanmaktadır.

 

Uzman Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Uzman öğretmenler, mesleğe yeni başlayan öğretmenlere göre daha yüksek maaş almaktadır. Meslekteki deneyimlerinin yanında topluma uzun süredir hizmet vermeleri, onları yeni adaylardan farklı ve güvenilir kılmaktadır. 2023 yılının temmuz zamlarından sonra uzman öğretmenler yaklaşık olarak 28.000 TL ile 30.000 TL bandında aylık maaş elde etmektedir. Bununla birlikte konusu geçen rakamların değişkenliği kişiden kişiye mevcut olabilir çünkü her öğretmenin hizmet verdiği branş ve tecrübe serüveni farklıdır.

Güncel zamlardan ve uzman olmayan öğretmenlerin maaşlarından yola çıkarak hesaplanan rakamlar aşağıdaki gibidir:

 • Uzman Öğretmen – 6/1 : 27.700 TL
 • Uzman Öğretmen – 5/1 : 27.900 TL
 • Uzman Öğretmen – 4/1 : 28.100 TL
 • Uzman Öğretmen – 3/1 : 28.400 TL
 • Uzman Öğretmen – 2/1 : 28.800 TL
 • Uzman Öğretmen – 1/4 : 29.400 TL
SON DAKİKA FLAŞ HABER  Mütercim Tercümanlık Maaşları 2024

 

Branşlara Göre Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Özellikle liselerde görev yapan öğretmenlerin aylık maaşlarının farklılık göstermesindeki en büyük etken haftalık ders verdikleri saat miktarıdır. Dolayısıyla bir öğretmenin geliri branşını verdiği dersin saatine bağlıdır. Günümüz lise müfredatında ağırlıklı olarak okutulan dersler Türkçe ve Matematik dersleridir. Ülkemizde bir devlet lisesinde görev yapan ve Türkçe dersini vermekle görevli bir öğretmenin maaşı sözünü ettiğimiz değişkenlere göre farklılık gösterse de yaklaşık 26.000-27.000 TL civarlarındadır. Verdiğimiz rakam diğer branşların tahmininde de belirteç olarak kullanılabilir. Örneğin aynı lisede ders veren ancak branşları farklı olan fizik ve kimya öğretmenlerini düşünelim meslekteki hizmet yılı, kıdem derecesi, almış oldukları eğitim ve haftalık ders saati benzerlik gösteriyorsa aylık maaşları da benzer olacaktır.

Söz konusu kıstaslara göre:

 • Haftalık Türkçe dersi saati : 5 – Türkçe öğretmeni maaşı: 27.000 TL
 • Haftalık Matematik dersi saati : 6 – Matematik öğretmen maaşı: 28.000 TL
 • Haftalık Fizik/Kimya/Biyoloji dersi saati : 2 – Fen Bilimleri öğretmen maaşı : 27.500 TL
 • Haftalık Tarih/Coğrafya/Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi saati : 2 – Öğretmenlerin maaşları : 27.500 TL

Bahsettiğimiz rakamlardan yola çıkarak bir ders saatinin ücreti hesaplanmamalıdır. Verilen rakamlar devlet tarafından belirlenen memur maaşı alt limiti ve güncel zamlardan sonra yaklaşık olarak oluşturulmuştur.

Sınıf Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Sınıf öğretmenlerinin maaşını etkileyen çeşitli faktörler mevcuttur. Bunlardan başta gelenleri; öğretmenin çalıştığı okul, meslekte geçirdiği yıl, eğitim aldığı üniversite, öğrencilerle iletişimi, geçmişte çalıştığı okullardır. Sıraladığımız bu etkenler bir sınıf öğretmeninin ayda ne kadar kazanacağını belirler ancak bir varsayım yapıp net bir rakam vermek istersek şöyle diyebiliriz: Devlette çalışan bir öğretmenin, en düşük memur maaşının 22.000 TL olduğu ülkemizde ortalama olarak 24.000 TL ile 26.000 TL arasında bir maaş elde ettiğini tahmin etmek yanlış olmayacaktır.

SON DAKİKA FLAŞ HABER  Başimam-Hatip Maaşları 2023 Ne Kadar?

Sözleşmeli Öğretmen Kadroya Nasıl Geçer?

Bahsi geçen meslek ne olursa olsun sözleşmeli olarak çalışan birisinin kadrolu bir çalışan olabilmesi için öncelikle belirli bir süre hizmet vermiş olması gerekmektedir. Hizmet verdiği süre boyunca kendi çalışma ahlakını, iş yerine olan aidiyetini ve samimiyetini kanıtlamış olmalıdır. Yaklaşık olarak 3 ila 5 yıl arasında hizmet veren öğretmenlerin kadroya geçişi söz konusu olabilmektedir ancak dönem içerisinde yürürlülükteki düzenlemelerin takibi oldukça önem arz etmektedir.

Öğretmen Maaşları Hesaplama

Memurların maaşını belirleyen unsurlar iki farklı kategori şeklinde değerlendirilebilir. İlk kategori öğretmenin akademik donanımıyla ilişkilidir (meslekte geçirdiği yıl, devlet mi yoksa özelde mi çalıştığı, eğitim aldığı üniversite, mesleğine olan bağlılığı, öğrencilere yaklaşımı…) diğer kategori ise biraz daha özel hayatı içeren medeni durum, sahip olunan çocuk sayısı gibi değişkenlerdir.

Sadece öğretmenlerin değil devlette görev yapan bütün memurların maaşları bahsettiğimiz değişkenlerle yakından ilişkilidir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.