Otobüs Şoförü Maaşları Ne Kadar? Otobüs Şoförü Nasıl Olunur?

Otobüs Şoförü Maaşları Ne Kadar? Otobüs Şoförü Nasıl Olunur?

Otobüs Şoförü Maaşları Ne Kadar? Otobüs Şoförü Nasıl Olunur? birçok alanda faaliyet gösterilen Şoförlük Mesleğinde maaşlar farklılık göstermek de ve merak edilmektedir. Şehirlerarası Otobüs Şoförü Maaşları, Şehir İçi Otobüs Şoförü Maaşları, Servis Şoförü Maaşları, Belediye Otobüs Şoförü Maaşları farklılık göstermektedir. 

ABONE OL
07/27/2023 17:18
Otobüs Şoförü Maaşları Ne Kadar? Otobüs Şoförü Nasıl Olunur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Otobüs Şoförü Maaşları Ne Kadar? Otobüs Şoförü Nasıl Olunur? birçok alanda faaliyet gösterilen Şoförlük Mesleğinde maaşlar farklılık göstermek de ve merak edilmektedir. Şehirlerarası Otobüs Şoförü Maaşları, Şehir İçi Otobüs Şoförü Maaşları, Servis Şoförü Maaşları, Belediye Otobüs Şoförü Maaşları farklılık göstermektedir.

Şoför Maaşları yanı sıra Şoför Olmak için Gerekli Belgeler gibi tüm detaylara yazımız da bulabilir bilgi edinebilirsiniz.

Otobüs Şoförü Nasıl Olunur?

Otobüs şoförleri şehir içi ve şehir dışında yolcu taşıyan, ulaştırmada görevli kişilerdir. Otobüs şoförü olabilmenin bazı koşulları vardır. Bunlar hem resmî olarak mesleki yeterlilik isteyen evraklar olarak nitelendirilebilir hem de adayın taşıması gereken kişilik özellikleri olarak da düşünülebilir.

Otobüs şoförü olmak isteyen birey, kişilik özellikleri bakımından;

 • Trafikte sakinliğini koruyabilmek
 • İlk ve acil yardım tekniklerine hâkim olmak
 • Bireysel sinir ve öfke kontrolünü yapabilmek
 • İnsanlarla diyaloglarını sağlık bir şekilde yürütebilmek

Gibi özelliklere sahip olmalıdır.

Otobüs Şoförü Olmak İçin Gerekenler

Otobüs şoförü olmak için gereken çeşitli şartlar mevcuttur. Bunlar:

 • Akademik olarak otobüs kaptanlığı bölümünü bitirmek veya dengi bir sürücü kurs eğitimini tamamlamış olmak
 • Gerekli ehliyet şartlarını sağlamak (E SINIFI)
 • Minimum ilkokul eğitimini tamamlamış olmak
 • En az 23 yaşında olmak
 • Adayın ticari taşıtları kullanabileceğine dair belge almak
 • Söz konusu yazılı ve sözlü mülakattan geçerli not almak

Bahsettiğimiz yazılı ve sözlü sınav dönemi aktif olarak takip edilmelidir. Otobüs şoförü olmak isteyen kişiler, yapılan sınavların içeriğini ve kapsamını araştırıp dönemsel olarak ona göre hazırlanmalıdır.

SON DAKİKA FLAŞ HABER  A101 Personel Maaşları ve Çalışma Şartları

Otobüs Şoförü Maaşları Ne Kadar?

Otobüs şoförü olmak isteyen bireyler mesleğe atıldıklarında ne kadar maaş elde edeceklerini merak etmektedirler. 2023 yılının temmuz ayında yapılan asgari ücret zammından sonra otobüs şoförlerinin maaş skalası yaklaşık olarak;

 • 17.000 TL ile 40.000 TL arasındadır.
 • Ortalama ise yaklaşık 24.000 TL civarındadır.

Maaş skalasının bu kadar geniş olmasının sebebi ise şoförün rotasının şehir içinde mi yoksa şehir dışında mı olduğuyla ilgilidir.

Şehirler arası yolculuk yapan şoförler, yurt içinde yolculuk yapanlara göre daha çok aylık maaş elde etmektedir. Kazanılan aylık gelir şoförün gittiği mesafeye, meslekteki uzun yol tecrübesi, şehir içi mi yoksa şehir dışı mı çalıştığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

 

ESHOT Otobüs Şoförü Maaşları Ne Kadar?

ESHOT Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak görev yapan toplu taşıma işletmesinin adıdır. İzmir şehrinin içerisinde ulaşım ihtiyacını sağlayan şoförlerin maaş skalası diğer şehir içi şoförlerin maaş bandına yakın olacağını için tahmini olarak;

 • 18.000 TL ile 20.000 TL civarlarındadır.

 

İETT Otobüs Şoförü Maaşları Ne Kadar?

İETT, İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmelerinin kısa adı olup İBB’ye yani İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı olan toplu taşıma kuruluşudur. İstanbul’da ulaşımı sağlayan bu kuruluş hem tramvay hem de otobüs hattını içermektedir. Konumuz gereği otobüs şoförlerinin maaşını söz konusu edinirsek ki diğer şehir içi ulaşımı sağlayan şoförlere yakın bir maaş elde edeceklerdir. Bu rakam tahmini olarak;

 • 20.000 TL ile 22.000 TL civarlarında olabilmektedir.

İstanbul şehrinin toplu taşıma mücadelesi ve mesafelerin kat edilmesinin zorluğu sebebiyle İstanbul özelinde otobüs şoförlerinin gelirleri diğer şehirlere göre daha fazla olabilmektedir.

 

Otobüs Şoförleri Mesai Saatleri

 • Yasal olarak uzun yol otobüs şoförleri 9 saatten fazla mesai yapamamaktadır.
 • Kesintisiz olarak ise 4,5 saatten fazla araç kullanmaları yasaktır.
 • Bir haftada ise en az 1 gün izin yapmak zorundadırlar.
SON DAKİKA FLAŞ HABER  Mekanik Ustası Ne Kadar Maaş Alıyor ? 2024

Otobüs Şoförü Olmak İçin Üniversite Okumak Şart Mı?

Otobüs şoförlüğü mesleğini icra etmek isteyenler üniversitelerin ön lisans (2 yıllık) otobüs kaptanlığı bölümünü tercih edebilirler. Ancak söz konusu mesleği yapmaları için üniversite eğitimi almak bir zorunluluk değildir. Bahsettiğimiz şartları sağlayan her aday otobüs şoförlüğü mesleğine yönelebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.