Sosyolog Ne Kadar Maaş Alıyor? 2023 Sosyoloji Personel Maaşları Açıklandı

Sosyolog Ne Kadar Maaş Alıyor? 2023 Sosyoloji Personel Maaşları Açıklandı

Sosyolog ne kadar maaş alıyor ve hangi kurumlarda görev alabiliyor tercih yapacak gençler için rehber oluşturabilecek haberimizi sizlerle paylaşıyoruz. Sosyolog ne kadar maaş alıyor 2023 yılı için güncel Sosyolog maaşı ne kadar oldu? İşte yanıtı…

ABONE OL
06/24/2023 14:12
Sosyolog Ne Kadar Maaş Alıyor? 2023 Sosyoloji Personel Maaşları Açıklandı
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyolog ne iş yapar öncelikle bu konuya değinelim. Sosyologlar özel kurumlarda ve devlet bünyesinde çalışarak aile, çocuk, genç ve yaşlıların refah düzeyinin geliştirilmesi için çalışmalar yaparlar. Özelde dershanelerde rehber öğretmen olarak çalışabilirler. Bu nedenle hem devlet kurumlarında, hem de özel kurumlarda çalışabilme imkanı vardır.

Sosyolog ne kadar maaş alıyor bilmiyorsanız yaptığı mesleğe göre değiştiğini söyleyebiliriz. Sosyologlar formasyon alıp Felsefe Grubu Öğretmenliği yapabilmektedirler. Tabi bu noktada Sosyolog ile öğretmenin maaş açısından farkları bulunmaktadır. İşte güncel Sosyolog personel maaşları

Sosyoloji Mezunları Ne İş Yapar Ne Kadar Maaş Alır?

2023 Sosyolog maaşları asgari ücret zammının netleşmesiyle birlikte açıklandı. Yapılan açıklamalar neticesinde Sosyoloji mezunlarının yaptığı işe göre aldıkları maaşların değiştiğini göstermektedir. Sosyologların yapabileceği işler aşağıdaki gibidir:

  • Kadrolu Sosyolog maaşları memur maaşlarına göre belirlenmektedir. Kademesi yükseldikçe alınan maaşlar da artmaktadır. Kadrolu Sosyolog olabilmek için 4 senelik Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra KPSS’ye girmek ve iyi bir puan almak gerekmektedir.
  • Cezaevi Sosyolog maaşları memur maaşlarına göre artış gösteriyor. Ancak cezaevinde Sosyologluk yapanlar ekstra ücretler alabilmektedir. Cezaevinde çalışmak için KPSS’den geçerli not alabilmek gerekiyor.
  • Felsefe Grubu Öğretmeni olarak atananlar verdikleri ek derslere ve güncel öğretmen maaşlarına göre ücret almaktadırlar.
  • Özelde Felsefe ya da rehber öğretmeni olanlar asgari ücrete ek olarak mesailerini ekleyerek maaşlarını oluşturabilirler.

Sosyolog Devlette Ne İş Yapar?

ASDEP Sosyolog maaşları diğer memurlara göre yüksektir. Yurt yönetim memuru olarak burada çalışanlar ekstra gece mesai ücreti alabilmektedirler.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyolog maaşları ile cezaevinde çalışanlar diğer Sosyologlarla karşılaştırıldığı zaman ücreti yüksek almaktadırlar. Sosyolog olarak çalışanlar yurt yönetim memurluğu, kuruma gelen dezavantajlı gruplara refah imkanı sağlayacak projelere yönlendirme görevini üstlenirler.

SON DAKİKA FLAŞ HABER  Sözleşmeli Temizlik Personeli Maaşları

Sosyolog Kaç TL Maaş Alır?

Kamuda çalışan Sosyolog maaşları için memur zammına göre yükseliş gerçekleştiğini söylemiştik. Ancak genel olarak Sosyologlar en az 11 Bin, en çok 23 Bin TL arasında maaş almaktadırlar. Yurtdışı ülkeleri arasında Almanya’da Sosyolog maaşları daha yüksektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.