İngiltere’de Doktor Maaşları 2024 – (Branşlara Göre Maaşlar)

İngiltere’de Doktor Maaşları 2024 – (Branşlara Göre Maaşlar)

ABONE OL
12/27/2023 23:40
İngiltere’de Doktor Maaşları 2024 – (Branşlara Göre Maaşlar)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiltere’de Doktor Maaşları (Branşlara Göre Maaşlar) dünya üzerinde en kutsal mesleklerden biri olan Doktorluk yani İngiltere Sağlık Çalışanı olmak bir çok kişinin hayal ettiği mesleklerden bir tanesidir. Mesleğini yurt dışında yapmak isteyen kişiler ise İngiltere Doktor Maaşları konusun da en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir.

İngiltere’de Doktor Maaşları konusun da çalışmak istediğiniz kuruma göre değişiklik göstermektedir. Yazımızda sizlere İngiltere’de Sağlık Çalışanı olmak için gerekli bilgiler ve Branşlara Göre Doktor Maaşları bilgisine yer verilmiştir.

 

İngiltere Cerrah Maaşları

İngiltere’de çalışan cerrahların maaşları genellikle “İşletme ve Profesyonel Hizmetler” kategorisine tabidir. Bu kategorideki maaşlar, cerrahın kıdemine, tecrübesine ve pozisyonuna göre değişiklik gösterir. İngiltere Cerrah Maaşı Şu Şekildedir.

 • İngiltere Cerrah Maaşı                           10.330 Sterlin

İngiltere Cilt Doktoru Maaşları

Özel sektörde çalışan cilt doktorlarının maaşları daha değişken olabilir. Özel kliniklerde, hastanelerde veya estetik cerrahi merkezlerinde çalışan doktorlar, deneyim ve müşteri tabanlarına bağlı olarak farklı maaşlar alabilir. Ortalama İngiltere’de Cilt Doktor Maaşı şu şekildedir.

 • İngiltere Cilt Doktoru Maaşı                  9.800 Sterlin

İngiltere Göz Doktoru Maaşı

İngiltere Göz Doktoru Maaşı

İngiltere’deki göz doktorlarının maaşı, bir dizi faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu faktörler arasında doktorun deneyimi, uzmanlık alanı, çalıştığı kurum veya kuruluş, coğrafi konum ve NHS (Ulusal Sağlık Hizmeti) veya özel sektörde çalışıp çalışmaması bulunmaktadır. Ayrıca, İngiltere’de doktor maaşları genellikle belirli bir kademeli sistem üzerinden düzenlenir.

 • İngiltere Göz Doktoru Maaşı                10.500  Sterlin

İngiltere Anestezi Doktoru Maaşları

İngiltere’de anestezi doktorlarının maaşları, çeşitli faktörlere bağlı olarak çeşitlenmektedir. Bu faktörler arasında doktorun deneyimi, uzmanlık alanı, çalıştığı kurum veya kuruluş, coğrafi konumu ve NHS (Ulusal Sağlık Hizmeti) veya özel sektörde çalışma durumu bulunmaktadır. Anestezi doktorlarının maaşları genellikle belirli bir kademeli sistem üzerinden düzenlenir.

 • İngiltere Anestezi Doktoru Maaşı         8.250 Sterlin

İngiltere Çocuk Doktor Maaşı

İngiltere Çocuk Doktor Maaşı

İngiltere Çocuk Doktoru Maaşı 2024 itibariyle, İngiltere’de NHS’de çalışan bir göz doktorunun maaşı genellikle 4.000 sterlin ile 10.000 sterlin arasında değişebilir. Ancak, bu rakamlar genel bir tahmindir ve bireysel durumlara bağlı olarak farklılık gösterebilir.

 • İngiltere Çocuk Doktoru Maaşı             9.800 Sterlin
SON DAKİKA FLAŞ HABER  Amerika Tır Şoförü Maaşları 2024

İngiltere Tıp Asistanı Maaşı

Tıp asistanı, tıp eğitimi almış ve genellikle bir uzmana bağlı olarak çalışan bir sağlık profesyonelidir. Tıp asistanları, genellikle doktorların yanında hastane, klinik veya sağlık merkezlerinde görev alır ve çeşitli tıbbi işlevlere katılırlar. İngiltere’de Tıp Asistanı Maaşı şu şekildedir.

 • İngiltere’de Tıp Asistanı Maaşı    3.800 Sterlin

İngiltere Hemşire Maaşları

İngiltere Hemşire Maaşları

İngiltere Hemşire Maaşları , Hemşireler kademesine göre gelir seviyesine sahiptir. Başlangıç seviyesindeki hemşireler yıllık 18.500 Sterlin kazanırken tecrübe arttığında 108 bin Sterlin seviyelerinde gelire sahip olunabilir.

 

İngiltere’de Doktor Maaşları 2024

İngiltere’de doktor maaşlarının ne kadar olduğu büyük merak konusudur. Doktor mesleği dünya genelinde saygın görülen iş kolları arasında yer alıyor. Belli prosedürler ve şartlar sonrasında kazanılan ünvanlardan birisidir. Doktor olmak isteyen kişiler üniversitelerin ilgili bölümlerinde uzun yıllar eğitim görerek kendini geliştirirler. Hatta bazı durumlarda yüksek lisans ve doktora yapılarak eğitim seviyesi devam ettirilir. Meşakkatli eğitim ve öğretim sürecinin sonucunda doktor adayları iş hayatına atılırlar.

Maaş ve ülkenin sunduğu imtiyazlar siyasi politikalara göre şekillenir. Gelişmiş ülkelerdeki maaş şartları, gelişmekte olan veya gelişmemiş ülkelere kıyasla çok daha fazladır. Bu nedenle İngiltere içerisinde yer alan doktor maaşlarının gelişmemiş ülkelere oranla daha yüksek olduğu görülecektir. Ayrıca ülkenin para biriminin değerli olması maaşı yukarıya taşıyan etkenlerden biridir. İngiltere’de Doktor Maaşları ortalamaları şu şekildedir.

İngiltere’de Sağlık Çalışanı Maaşları

 • İngiltere Radyolog Maaşı                      11.000  Sterlin
 • İngiltere Göz Doktoru Maaşı                10.500  Sterlin
 • İngiltere Cerrah Maaşı                           10.330 Sterlin
 • İngiltere Ortopedist Maaşı                     8.790 Sterlin
 • İngiltere Cilt Doktoru Maaşı                  9.800 Sterlin
 • İngiltere Internist (Dahiliye)Maaşı      9.600 Sterlin
 • İngiltere Anestezi Doktoru Maaşı         8.250 Sterlin
 • İngiltere Nörolog Maaşı                          9.600 Sterlin
 • İngiltere Urolog Maaşı                            9.600 Sterlin
 • İngiltere Kadın Doktoru Maaşı            10.200 Sterlin
 • İngiltere Çocuk Doktoru Maaşı             9.800 Sterlin
 • İngiltere  Genel Cerrah Maaşı               9.530 Sterlin
 • İngiltere Kulak Burun Boğaz Doktoru Maaşı 9.300 Sterlin
SON DAKİKA FLAŞ HABER  Amerika Tır Şoförü Maaşları 2024

İngiltere Doktor Maaşları Ne Kadar?

İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde doktor maaşlarının ne kadar olduğu merak edilir. İngiltere gibi ülkelerde maaş ve kazanç aynı Amerika Birleşik Devletlerinde olduğu gibi yıllık olarak hesaplanır. Dolayısıyla doktorların yıllık kazançları merak edilen olaylardan biridir. Yapılan araştırmalar sonucunda 2023 senesinde İngiltere içerisinde çalışan doktorların minimum yıllık 29.000 Sterlin kazanç elde ettiği görülecektir.

Kalifiye durumu ve tecrübe artması halinde ücret yıllık 114.000 Sterlin kazancına ulaşabilir. Dolayısıyla ortalama olarak 76 bin Sterlin kazancı İngiltere’nin doktor maaşını yansıtır. Özellikle 5 sene ve üzeri tecrübesi olan doktorların gelirleri daha fazla olacaktır. Ayrıca hangi eğitim kurumundan mezun olunduğu, deneyim ve CV içeriği maaşı etkileyen faktörlerden biridir. Uluslararası alanda ve önemli kurumlarda çalışmış veya eğitim almış doktorların maaşı daha yüksek olacaktır. Bu nedenle İngiltere doktor maaş seviyesi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

İngiltere’de Doktor Maaşını Etkileyen Faktörler

sağlık çalışan maaşları

İngiltere içerisinde yıllık kazanç birçok faktöre göre değişim gösterir. Aynı durum doktor maaşları içinde geçerli olacak bir durumdur. 29 bin ile 114 bin Sterlin arasında değişiklik gösteren yıllık kazanç söz konusudur. Yıllık kazancı etkileyen faktörlerden bazıları şunlardır;

 • Kişinin veya doktor adayının hangi üniversiteden mezun olduğu
 • Alınan ek eğitimler ve sertifikalar
 • Uluslararası alanda saygın kuruluşlarda tecrübe sahibi olmak
 • İngilizce, Almanca, Fransızca, Portekizce, İtalyanca gibi yaygın dillerden birden fazlasını konuşabilmek
 • Sektörde 5, 10 veya 15 senelik deneyim sahibi olmak. Yıl artışına göre gelir seviyesi yukarıya çıkacaktır.
 • Doktorun dahiliye, nöroloji, estetik, beyin ve sinir hastalıkları, kalp damar cerrahisi, kadın doğum uzmanı vb. gibi bölümlerden hangi alanda doktor olunduğu maaşı etkiler.
 • Doktor olarak çalışılan hastane, klinik veya sağlık kuruluşunun maaş politikası doktor kazancını etkileyen faktörlerden biridir.

Yukarıda belirtilen faktörlere göre İngiltere içerisinde yıllık doktor kazancı değişim gösterir. Bu nedenle taban veya taban fiyattan yıllık kazanç sağlamak kişiye göre esneklik gösterecektir. Yeni başlayan doktorların zamanla daha yüksek maaşlarda çalışması muhtemeldir. Deneyim seviyesi arttıkça kalifiyelik artarak yıllık kazanç miktarı yükselir. Bu nedenle 10 senelik doktor ile yeni başlayan bir doktor aynı statüde görülmez. Şartlar ile ilgili daha kapsamlı bilgilere ulaşmak için yazının devamına göz atabilirsiniz.

İngiltere Sağlık Çalışanların Kategorisine Göre Maaşlar

İngiltere içerisinde doktorların haricinde diş doktoru, hemşire ve çeşitli sağlık çalışanları bulunuyor. Bu çalışanların alanına ve konumuna göre yıllık kazançları değişiklik gösterir. Sağlık çalışanları ve maaş aralığı aşağıdaki gibidir;

 1. Hemşireler: Hemşireler kademesine göre gelir seviyesine sahiptir. Başlangıç seviyesindeki hemşireler yıllık 18.500 Sterlin kazanırken tecrübe arttığında 108 bin Sterlin seviyelerinde gelire sahip olunabilir.
 2. Doktorlar: Yıllık 29 bin Sterlin ile 114 bin Sterlin arasında gelir dağılımı görülür. Ortalama 76 bin Sterlin civarında doktor geliri araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Doktorun vasfına, deneyimine ve çeşitli faktörlere göre maaşın değişmesi muhtemeldir.
 3. Fizyoterapistler: Nitelikli olarak bulunan fizyoterapist grubunda başlangıç seviyesi yıllık 25 bin Pound ile 30 bin Pound arasında gelir bulunuyor. Band 6 adı verilen ve daha kıdemli olan fizyoterapistlerde ise 31 bin ile 38 bin Sterlin aralığında yıllık kazanç söz konusudur.
 4. Diş Hekimleri: İngiltere içerisinde çalışan diş hekimlerinin yıllık kazancı 43 bin Sterlin ile 92 bin arasında değişiyor. Uzman ve danışmanlık yapan diş hekimlerinde ise gelir 114 bin Sterlin seviyesine ulaşabilir. Belirtilen rakamlar sağlık kurumlarında çalışan diş hekimleri için geçerlidir. Eğer hekimin kendine ait diş merkezi mevcut ise gelir seviyesi çok daha fazla olabilir.
 5. Hasta Bakıcılar: Hasta bakıcılar en düşük gelire sahip sağlık çalışanları arasında yer alıyor. Saatlik olarak 10 Sterlin ücretlendirme olması sebebiyle yıllık 18 bin ile 28 bin Sterlin aralığında gelir söz konusu olacaktır.
SON DAKİKA FLAŞ HABER  Finlandiya Doktor Maaşları ( Branşlara Göre)

İngiltere sağlık çalışanları maaşları 2023 senesindeki verilere göre belirtilmiştir. Yıllar ilerledikçe gelirlerde ufak oynamalar ve değişmeler yaşanabilir. Ancak gelişmiş ülkelerde ekonomik dalgalanmalar ülkemizdeki kadar sık görülmez. Bu nedenle yıllık kazanç ve alım gücündeki dalgalanmalar yıllara kıyasla pek yaşanmaz.

İngiltere Türkiye’den Doktor Alıyor mu?

İngiltere içerisinde doktorların yüksek kazanca sahip olması, Türk doktorların iştahını kabartan durumlardan biridir. Özellikle Covid döneminden sonra İngiltere içerisinde doktor ihtiyacı artış göstermiştir. Fakat İngiltere içerisinde doktor olabilmek için İngilizce bilgisi gereklidir. Ayrıca mesleki açıdan gerekli eğitimlerin alınmış olması ve ülkede yaşama izni bulunması gerekecektir. Başka ülkede doktor olarak hizmet verebilmek için denklik sınavı adı verilen sınavda başarılı olmak gerekmektedir. Bu sayede Türkiye içerisinde eğitim görmüş bir doktorun İngiltere standartlarında doktorluk yapabileceğini ispatlamış olur.

İngiltere’de Nasıl Doktor Olunur?

İngiltere’de doktor olmak için bazı yükümlülükleri yerine getirmek gerekecektir. Doktor olmak için tıbbi alanla ilgili gerekli üniversitelerden mezun olmak gerekiyor. Ayrıca duruma göre yüksek lisans ve doktora yaparak bilgileri pekiştirmek katkı sağlayan durumlar arasında yer alıyor. Alınması gereken eğitimde ülkelere göre yıllarda farklılık görülebilir. Ancak genellikle 4 ile 6 sene arasında eğitim görülmesi muhtemeldir.

İngiltere’de Sağlık Sistemi Ücretli Mi?

İngiltere’de sağlık hizmeti genel olarak ücretsizdir, ancak bu ücretsizlik sistemi bir dizi detay içermektedir. Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS), İngiltere’de sağlık hizmetlerini sağlayan devlet destekli bir kurumdur. Temel sağlık hizmetleri, hastanelerde acil durum müdahaleleri, doktor muayeneleri, hamilelik ve doğum hizmetleri gibi bir dizi temel sağlık hizmeti, genellikle hastalar için ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Ancak, bazı durumlarda hastaların belirli hizmetler için katkı payı ödemeleri gerekebilir. Bu katkı payları genellikle reçeteli ilaçlar, diş tedavileri ve gözlük veya kontakt lensler gibi ek hizmetlerle ilgilidir. Belirli durumlarda, kişiler gelir düzeylerine göre bu ek hizmetler için bir miktar ödeme yapabilirler.

İngiltere’de yaşayan kişiler, genellikle NHS tarafından sunulan temel sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanırlar. Ancak, özel sağlık sigortası olan kişiler veya belirli hizmetler için ek ücret ödemeyi tercih eden bireyler, özel sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.