Aşçı Maaşları Ne Kadar?

Aşçı Maaşları Ne Kadar?

Aşçı Maaşları Ne Kadar? Aşçı Nasıl Olunur? Aşçı Ne Kadar Kazanır başta olmak üzere aşçılık mesleği ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

ABONE OL
07/08/2023 10:26
Aşçı Maaşları Ne Kadar?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Aşçı Maaşları Ne Kadar? günümüz de en popüler mesleklerden biri olan aşçılık hakkın da bir çok konu merak edilmektedir. Aşçı Nasıl Olunur? Aşçı Ne Kadar Kazanır başta olmak üzere aşçılık mesleği ile ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Aşçı Ne İş Yapar?

Aşçılar çeşitli yöntemlerle besinleri yenebilir hale getirirler. Parçalardan bütün oluşturma sanatının hizmet sektöründe karşılığıdır aşçılık. Tek başlarına bulunan gıdaların teknik ve tecrübeyle birleşiminden oluşan yemekleri ortaya çıkaran mesleğe aşçılık demek yanlış olmaz.

Aşçı Nasıl Olunur?

Aşçı olabilmenin en önemli koşulu lise eğitimi sonrasında meslek yüksekokullarından ya da üniversitelerin aşçılıkla ilgili ön lisanlarından (2 yıllık) mezun olmaktır. Ön lisans eğitimi yerine daha devamlı ve bütün bir eğitim için ise 4 yıllık Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerinden mezun olup iş hayatına deneyim kazanmak amacıyla mümkün olan en kısa zamanda atılmak gerekmektedir.

Aşçı Olmak İçin Gerekli Belgeler

Eğer potansiyelli bir aşçı olmak istiyorsanız olmazsa olmaz olmasa da gerekliliği küçümsenmeyecek belge: Üniversite diplomasıdır.

Ancak diplomanın yanında sıralanan bu koşullara;

 

  • Hijyen Belgesi
  • Ustalık Belgesi
  • El Lezzeti
  • Sektöre İlgi ve mutfak sınırları sevgisi
  • Sektörde devamlılık
  • Çalışmaktan kaçmamak

Sahip değilseniz tekrar düşünmelisiniz.

Aşçılık Mı Gastronomi Mi?

Mantıksal olarak bakıldığında birbirine çok da zıt düşmeyen bu iki kavram ince bir detayla ayrılmaktadır. Mesleğe alaylı olarak başlayıp zamanla kendini “pişiren” bireyler ve meslekte teorik aynı zamanda akademik eğitim alan bireyler bu detayı oluşturmaktadır. “Gastronomi, aşçılıktan iyidir” gibi bir yorum yapılamaz çünkü Gastronomi, aşçılık mesleğinin teorikleşmiş bir dalıdır. Önemli olan bireyin bu sektörde kendini nerede görmek istediğidir.

SON DAKİKA FLAŞ HABER  Türk Telekom Personel Maaşları ve Çalışma Koşulları

 

Aşçı Maaşları Ne Kadar?

İnsan ve tüketim. Birbirinden ayrı olarak düşünülemeyecek bu iki kavramın tam ortasında buluşan bir meslek tanımlamak gerekirse adı şüphesiz aşçılık olacaktır. Aşçılık sektörüne girmek isteyen ve hayatını bu meslekte idame ettirmek isteyen bireyler için şüphesiz elde edecekleri gelir çok büyük öneme sahiptir. Türkiye’de aşçı maaşları 13.000 TL ile 40.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Dünya mutfağı hakkında bilgi sahibi ve marka aşçılar için ise bu rakam 50.000 TL ve üzeri değerlere çıkabilmektedir.

 

Baş Şef Aşçı Maaşı Ne Kadar?

Hizmet sektörünün her alanının içinde belirli bir hiyerarşi mevcuttur aşçılık sektöründeki bu hiyerarşinin mutfak içerisindeki en üst kalemi şef aşçılardır.

  • Mutfağın denetimi
  • Menü planlaması
  • Ürün kalitesi

Gibi işler onlara aittir.

Mutfakta en yetkili kişiler olan şef aşçılar, mutfağın söz sahibi bireyleridir. Bu yüzdendir ki en yüksek gelir kalemi onlara aittir.

Yeni şef olmuş bir aşçının maaşı yaklaşık 15.000 TL’den başlar. Bu rakam deneyimli şeflerde 30.000 TL ile 55.000 TL arasında değişkenlik gösterip, şefin geçmiş kariyerindeki çalışma yerlerine göre artan oranlı bir yükseliş sağlar.

 

Şef Aşçı Maaşı Ne Kadar?

Baş şeflerin denetiminde çalışıp, onlara bağlı olan şef aşçılar ise bulundukları alanın şefliğini yaparlar. Balık, çorba, ara sıcaklar gibi çeşitli bölümlerde görev yapan şefler o bölgelerden sorumludur. Şef aşçı maaşları ise yaklaşık 13.000 TL başlamakla beraber deneyim seviyesine göre 16.000-18.000 TL bandına çıkabilmektedir.

 

Özel Sektör Aşçı Maaşları?

Özel sektör tamlamasının karşılığı olan düşük maaş felsefesi aşçılık mesleğinde de devam etmektedir. Sahip olunan meslek ne olursa olsun özel sektör, çalışanlarına genellikle asgari ücretin (11.402 TL) bir nebze üstünde maaş vermektedir ancak bu rakam elbette ki sizin donanım ve farkındalık düzeyinize göre artış gösterecektir. Olası bir isim yapma ve bireysel olarak markalaşma durumunda bulunduğunuz lokantanın bir starı haline gelip yüksek maaşlara sahip olabilirsiniz.

SON DAKİKA FLAŞ HABER  Otobüs Şoförü Maaşları Ne Kadar? Otobüs Şoförü Nasıl Olunur?

 

Memur Aşçı Maaşları?

Devlette aşçılık denilince akla tabii ki de devlet kurumları gelmektedir. Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve diğer bakanlıklar gibi yerlerin aşçıları birer memur oldukları için özel sektörde bireylerin elde ettikleri gelirden daha stabil ve başlangıçta daha yüksek bir maaş elde etmektedirler. Her sene maaş artışları yaşayan devlet memuru aşçılar yeni başladıklarında yaklaşık olarak 13.000 TL gibi bir gelir elde ederler.

 

Almanya Aşçı Maaşları

Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da alınan maaş bireyin sektördeki donanımıyla paralel olarak ilerlemektedir. Bununla beraber olarak Almanya sınırları içerisinde aşçılar ortalama 2.000-3.000 € kazanmaktadır. Unutulmaması gereken bir detaydan bahsetmek gerekirse;

Bireylerin aklında “yurt dışına gidildi mi sektörün en iyisi olunacağı” gibi yanlış bir algı mevcuttur. Aşçılık sektöründe yurt dışına çıkılması hiç kuşkusuz ki bireye meslekte müthiş bir ufuk açacaktır. Her ülke aynı zamanda bir mutfaktır ancak iyi bilinmelidir ki o mutfağın lezzetine sahip olmanın yolu bireyin elinden geçmektedir. Çabalamayan ve daha iyisine sahip olma idealinde olmayan bir el, o ülke mutfağının lezzetini aktaramayacaktır.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.