Ebelik Maaşı Ne Kadar? Ebe Nasıl Olunur?

Ebelik Maaşı Ne Kadar? Ebe Nasıl Olunur?

ABONE OL
07/10/2023 11:18
Ebelik Maaşı Ne Kadar? Ebe Nasıl Olunur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ebelik Maaşı Ne Kadar? Ebe Nasıl Olunur? Ebeler doğum öncesi ve sonrasında, doğum yapan anneye aynı zamanda bebeğe yardımcı olan kişilerdir. Tıbbi bilgilerinin yanına tecrübelerini, şefkatlerini ve pratik tekniklerini ekleyerek annenin doğum yapmasına destek olmaktadırlar.

Ebe Nasıl Olunur?

Bu sorunun sağlıklı bir şekilde yanıtlanabilmesi için öncelikle ebe olmak isteyen kişinin sahip olması gereken bazı kişilik özellikleri üzerinde durulması gerekmektedir.

Ebe olmak isteyen kişi;

  • Yardımsever
  • Kriz anında paniğe kapılmamak
  • Kan görünce olumsuz etkilenmemek (bayılmamak, fenalaşmamak)

Gibi özellikleri bünyesinde barındırmalıdır.

Mesleki olarak ebelik görevine bürünebilmek için iki yol mevcuttur: Özel sektör ve Devlet sektörü.

Özel sektörde ebe olmak için, üniversitelerin ebelik bölümlerinden diploma alınmalıdır. Devlet sektöründe ise neredeyse bütün memuriyetlerde olduğu için diploma yanında KPSS’den yeterli puanın alınması gerekmektedir.

Ebe Olmak İçin Gerekli Belgeler

Ebe olmaya giden en temel ve belirgin yol, üniversitelerin ebelik bölümünden mezun olmaktan geçer. 4 yıllık ebelik bölümünden mezun olan kişiler, yeterli akademik bilgilere sahip olduklarını resmi olarak kanıtlamış olmakla beraber uygulama kısmında da tecrübesiz olmadıklarını göstermiş olurlar.

Ebelik Maaşları Ne Kadar?

Ebelik Maaşları Kalbimizin baş tacı olan annelerimizin, anne olma yolunda ilerledikleri süreçte şüphesiz yardımcı aktörlerin başta geleni ebelerdir. Bu hayırlı işte görev alan ebelerin, Türkiye’de elde ettikleri gelir yaklaşık olarak 14.000 TL ile 28.000 TL arasında değişmektedir. Söz konusu rakam elbette ki ebenin geçmiş iş deneyimine, aldığı eğitime, çalıştığı bölgenin koşullarına göre değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte marka hastanelerde ve özel kliniklerde çalışan ebeler söz edilen rakamdan daha yüksek bir gelir elde etmektedir.

SON DAKİKA FLAŞ HABER  Ayniyat Memuru Maaşları Ne Kadar?

Uzman Ebe Maaşı Ne Kadar?

Uzman ebe kimdir? Öncelikle onu belirtelim. Lisans mezunu olup akademik bir eğitim gördükten sonra öğrenimini devam ettirip lisansüstü diplomasını alan ebeye uzman ebe denir. Lisans eğitimi alan ebelere göre daha yüksek maaş alan uzman ebeler, güncel olarak yaklaşık 28.000 TL bandında maaş almaktadır.

Adli Ebelik Maaşları

Yurt dışı çıkışlı olan adli ebelik, adli olaylara bağlı vakalara yönelik gelişmektedir. Zaman içerisinde bizim ülkemize sıçrayan adli ebelik unvanı , lisans mezunu kişilerin öğrenimlerini devam ettirerek yüksek lisans veya doktora sahibi olması sonucu alınmaktadır. Adli ebelik maaşı yaklaşık olarak 24.000 TL ile 34.000 TL civarlarında seyretmektedir.

Devlette Ebe Maaşı

Üniversite diplomasını aldıktan sonra yeterli KPSS puanına sahip kişiler devletin bünyesinde bulunan kurumlarda ebe olarak görev yaparlar. Bahsi geçen bu ebeler devlet tarafından, 22.000 TL’den başlamak üzere aylık gelir elde ederler.

Özel Sektör Ebe Maaşı

Maaşını özel sektörden alan ebeler kliniklerde veya özel hastanelerde çalışmaktadır. Klinik ve özel hastanelerin devlet hastanelerinden farkı bir bakıma annenin üzerine daha çok düşülmesi ve daha detaylı bakılması gibi düşünülebilir. Bu sebepten ötürü tam net bir miktarı olmamakla birlikte 25.000 TL gibi bir maaş elde etmektedirler ancak özel sektörde ebenin yaklaşımına ilgisine ve temizliğine göre bu rakam artış gösterebilir.

Ebelik Bölüm Puanları

Ebelik mesleğine yönelmek isteyen adaylar bölümünü okuyacakları okulları iyi tanımalıdır. Türkiye’nin Ankara, İstanbul, İzmir ve Eskişehir gibi başlıca üniversite şehirlerinin ebelik bölümü taban puanları 2022 yılında aşağıdaki gibidir.

  • ANKARA ÜNİVERSİTESİ – 347,63
  • ANKARA MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ – 336,52
  • EGE ÜNİVERSİTESİ – 344,10
  • İSTANBUL ATLAS ÜNİVERSİTESİ (burslu) – 321,45
  • İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ (burslu) – 358,09
  • İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ/CERRAHPAŞA – 342,89
  • ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ – 340,80
SON DAKİKA FLAŞ HABER  3600 Ek Gösterge Memura Ne Getirir? 3600 Ek Gösterge Çıktı Mı?

Almanya’da Ebe Maaşları

Yurt dışında ebelik yapan kişilerin maaşları, Türkiye’de ebelik yapanlara göre farklıdır. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de alınan maaş tecrübeye, diplomaya ve karakteristik özelliklere göre değişkenlik göstermektedir bu değişkenlikten ötürü yurt dışı özelinde net bir rakam belirtmek mümkün olmayacaktır ancak ortalama bir sağlıkçı üzerinden düşündüğümüzde rakamsal olarak 2500 € ile 3800 € arasında bir maaşa sahip olunacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.