Sözleşmeli Temizlik Personeli Maaşları

Sözleşmeli Temizlik Personeli Maaşları

ABONE OL
12/24/2023 16:36
Sözleşmeli Temizlik Personeli Maaşları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sözleşmeli Temizlik Personeli Maaşları bir çok kişi bu konuda iş arayışı olmakla birlikte, en çok aranan iş dalı olan Temizli Personeli konusun da bir çok kişi devlet kurumların da çalışmak istemektedir.  Sözleşmeli Temizlik Personeli Maaşları başta olmak üzere Sözleşmeli Temizlik Personeli  hakkında tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sözleşmeli Temizlik Personeli Maaşları

Sözleşmeli temizlik personeli maaşları merak edilen temel konulardan biridir. İş istihdamı açısından temizlik sektörü önemli bir paya sahip iş kollarından biridir. Dolayısıyla temizlik personeli alımına sık rastlanmaktadır. Sözleşmeli çalışma şartı adından anlaşılacağı üzere kamu dairelerinde ve kurumlarında geçerli olan durumdur. Bu nedenle KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) sonucunda belli bir puanın üzerindeki kişilere sunulan haktır. Psikolog, temizlik personeli, öğretmen gibi çeşitli kamusal hizmetleri kapsayan durum içerisinde puan ve istenen gereklilikler alana göre değişim gösterir.

Temizlik personeli alımlarında istenen puan psikolog ve diğer alanlara göre daha düşüktür. Ayrıca mezun olunması istenen öğretim kurumu seviyesi ve diğer şartlarda da alana göre değişikler yaşanacaktır. Kamusal alanlarda çalışmak isteyen ve şartları yerine getiren kişiler ile devlet tarafından yapılan sözleşmeyi kapsar. Bu sözleşme dahilinde belli yılla sınırlı olacak şekilde çalışma prensibi belirlenecektir. Bir yıllık anlaşma ve sözleşme yapılması halinde sene sonuna kadar sözleşmeli temizlik personeli görevine devam edilir. Aylık olacak şekilde alınan maaş sayesinde çalışan geçimini sağlar. Duruma göre sözleşme sonunda tekrardan yenileme ve süreci uzatma gibi prosedürler söz konusudur. Bu nedenle sizler için sözleşmeli temizlik personeli maaşları ve sürecin işleyişi hakkında bilgi vereceğiz.

GSB Sözleşmeli Temizlik Personel Maaşı

Sözleşmeli Temizlik Personeli Maaşları

GSB sözleşmeli temizlik personeli, Gençlik ve Spor Bakanlığı kapsamında bulunan alımlara göre şekilleniyor. Bakanlık yıllık belli kontenjan ve şartlara uygun şekilde ilgili bölümlere çalışan aramaktadır. Devletin resmi şartlarla alım yapması sebebiyle KPSS sınavı ile giriş yapılması söz konusudur. Belli puan baremini aşan kişilerin, gerekli şartları yerine getirmesi halinde istenen alana başvuru yapması söz konusudur. KPSS sınavı ile alım yapılan personel çeşitlerinden bazıları şunlardır;

 • Büro Personeli: Üniversitelerin kamu, iktisat, insan kaynakları ve ilgili bölümlerden mezun olmuş kişileri kapsar. İlgili bölümlerden mezun olan ve yeterli KPSS puanına sahip kişiler başvuru yapabilirler.
 • Destek Personelleri (Temizlik): Ortaöğretim (lise) mezunu olunması ve yeterli KPSS puanı yeterli olacaktır. Bu puan 2023 yılında 50 KPSS puanı olarak belirlenmiştir.
 • Psikolog: Üniversitelerin psikoloji ile ilgili bölümlerinden mezun olmuş kişiler başvuru hakkına sahip olabilir. Ancak mezuniyetin haricinde KPSS sınavından yeterli puanın alınması ve öteki şartlar istenecektir.
 • Taşra Büro Personelleri: Merkezi bölgelerde gerek duyulan kamu personeli ihtiyaçları kadar taşra alanında da personel ihtiyacı vardır. Taşra bölgesinde büro personeli ihtiyacı merkezi bölgelere göre çok daha fazladır. Bölüm ve şartlarda herhangi bir değişiklik mevcut değildir. Ancak merkezi büro personeli kontenjanı 145 iken, taşra büro personeli kontenjanı 3150 olarak bulunuyor.
 • Taşra Destek Personeli (Temizlik): Puan ve öğretim şartları merkezi bölgeler ile aynı şekilde bulunur. Ancak merkezi bölgelere göre kontenjan, taşra bölgesi temizlik personeli alımında çok daha fazladır. Merkezi bölgede 39 erkek ve 20 sözleşmeli temizlik personeli alımı yapılır. Taşrada ise 1582 erkek ve 1618 kadın personel alımı mevcuttur. Dolayısıyla taşra bölgesinde sözleşmeli temizlik personeli olma şansı çok daha yüksektir. Sözleşmeli personellerde maaş değişken olmakla birlikte alana göre değişim gösterebilir. Maaş detayı ile ilgili bilgilere yazının devamında ulaşabilirsiniz.
SON DAKİKA FLAŞ HABER  Cezaevi Kâtibi Maaşları Ne Kadar?

Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Temizlik Personel Maaşı

Sağlık Bakanlığı sözleşmeli temizlik personeli alımı şartları ve işleyişi merak edilen durumlardan biridir. Kamu personeli olması sebebiyle devletin belirlediği kontenjana göre hareket edilmektedir. 2023 yılının Nisan ayında yapılan açıklamaya göre Sağlık Bakanlığı tarafından 419 temizlik görevinde çalışması planlanan personel alınacağı duyrulmuştur. İŞKUR üzerinden alınan başvurularda bazı şartlar mevcuttur. Gençlik ve Spor Bakanlığına kıyasla daha kolay şartları bulunuyor. Ancak başvuru sayısının fazla olması nedeniyle genellikle CV’ye ve kura sonuçlarına göre hareket edilir.

Kontenjan sayısının az olması nedeniyle başvuru sonuçları genellikle kura yolu ile belirlenir. Sonuçlar devletin resmi kanallarından açıklanarak personel alımı sağlanır. Maaş ise minimum 11.500 TL olarak belirlenmiştir. Ancak çalışılan süre ve ek durumlar maaşın artmasına neden olabilir. Temizlik personellerinde 11.500 ile 37.000 TL aralığında maaşın verildiği araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla 21 ile 22 bin TL arasında temizlik personeli maaş ortalaması bulunduğu görülecektir. Fakat hangi kamu alanına ve nasıl giriş yapıldığı maaşı doğrudan etkiler. KPSS gibi sınavlar sonucunda giriş yapılması halinde maaşın daha yüksek olması muhtemeldir. Ayrıca MEB, Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi alanların hangisine başvuru yapıldığı önem taşıyan etkenlerden biridir. Her kurumun aradığı özellikler ve işleyiş farklılık gösterecektir.

MEB Sözleşmeli Temizlik Personel Maaşı

Temizlik personeli alımında Milli Eğitim Bakanlığı içerisinde de ihtiyaç mevcuttur. Kontenjan bazı alanlara kıyasla çok daha yüksektir. Çünkü ülkemizde bulunan eğitim kurumları sayısı oldukça fazladır. Eğitim kurumlarının temizliği ve bazı zorunluluk taşıyan unsurlar nedeniyle MEB sözleşmeli temizlik personeli alımı ihtiyacı duyar. Merkezi bölgelerde (Merkez teşkilatında) 24 adet temizlik görevlisi alınacaktır. Ancak belirtilen sayı sadece 1 merkezi bölgeyi kapsadığı için sayı taşra ve genele yayıldığında oldukça artış gösterir. Toplamda tüm bölümler için 5 binden fazla sözleşmeli çalışan alınacağı duyurulmuştur. Alımlar sırasında KPSS B puanı sıralamaları ele alınır. Ayrıca öteki şartların yerine getirilmesi istenecektir. Bu şartları yazının devamında daha kapsamlı şekilde inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

SON DAKİKA FLAŞ HABER  Mütercim Tercümanlık Maaşları 2024

Sözleşmeli Temizlik Personeli Nasıl Olunur?

Sözleşmeli Temizlik Personeli Nasıl Olunur?

Sözleşmeli temizlik personeli nasıl olunur sorusu büyük merak konusudur. Gerekli şartları yerine getiren herkes sözleşmeli temizlik personeli olmak için başvuru yapabilirler. Duruma göre Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden veya İŞKUR aracılığıyla başvurular tamamlanabilir. Şartları yerine getiren kişiler belli seçim aşamalarından geçer. Duruma göre KPSS puan sıralaması veya kura gibi faktörler sonucunda çalışmaya hak kazanan kişiler işe başlar. 12 bin TL ile 37 bin TL aralığında değişen maaş seçenekleri ile geçim sağlanır. Maaşın belirlenmesinde çalışma süreci, aşamalar ve istenen vasıflar gibi birçok faktör etki eder. Başvurular için istenen şartları aşağıda belirtilen maddelerde inceleyebilirsiniz.

3600 Ek Gösterge Memura Ne Getirir? 3600 Ek Gösterge Çıktı Mı?

Sözleşmeli Temizlik Personeli Olmak İçin Gerekli Şartlar

Sözleşmeli temizlik personeli olmak için bazı gerekli şartlar ve yükümlülükler vardır. Bu şartları yerine getirmeyen kişiler çalışma hakkını elde edemez. İstenen önemli şartlardan bazıları şunlardır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye Cumhuriyeti içerisinde ikamet etmek
 • Kamu hakları ile ilgili herhangi bir mahrumiyet durumunun bulunmaması
 • Düzenli çalışmaya engel olmayacak sağlık problemlerinin bulunmaması
 • 18 yaş üzerinde olmak ve 40 yaşını aşmamış olmak
 • Emeklilik ve yaşlılık maaşı almamak bazı karşılıksız devlet ödemelerinden faydalanmamak. (Dul ve yetim maaş yardımları kapsam dahilinde değildir).
 • İstenen eğitim seviyesinde olmak (ortaöğretim, bazı durumlarda ilköğretim yeterli görülebilir)
 • KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) yeterli puanın yapılması. Bazı durumlarda KPSS sınavı puanına bakılmadan kura ile alım yapılabilir. (Bakanlık politikasına göre değişebilir)
 • KPSS puanı istenmesi halinde 2023 yılı için limit görülen 50 puan ve üzeri yapılması (yüksek puan şansı arttıracaktır)
 • Anayasanın 657 sayılı 48. Maddesinde yer alan A bendindeki şartlara sahip olmak.
 • Geçmişte herhangi bir kamu alanından ceza almamak ve ihraç edilmemiş olmak.
 • Tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışmaya engel olacak bir durum taşımamak.
 • Belirtilen cinsiyet kontenjanına göre başvuru yapılarak hareket edilmelidir.
SON DAKİKA FLAŞ HABER  3600 Ek Gösterge Memura Ne Getirir? 3600 Ek Gösterge Çıktı Mı?

Sözleşmeli Temizlik Personel Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli temizlik personel başvurusu için devletin gerekli kanallarından başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Konu ile ilgili başvuru için hangi bakanlığı baz aldığınız önemlidir. Eğer MEB temizlik personeli başvurusu yapılacak ise Milli Eğitim Bakanlığı kanalları üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca İŞKUR üzerinden ve duruma göre E-Devlet üzerinden başvuru yapma imkanınız mevcuttur. Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı başvurularında da resmi kanallar üzerinden başvuru yaparak süreci takip edebilirsiniz.

Sözleşmeli Temizlik Personel Çalışma Şartları

Sözleşmeli temizlik personeli çalışma şartları merak edilen konulardan biridir. Çalışma saatleri genellikle haftalık 40 saat civarında olacaktır. Ancak istisnai durumlarda saatlerde artış ve düşüşler yaşanabilir. Ortalama 45 saat olacak şekilde günlük 7 – 8 saatlik bir çalışma söz konusudur. Genellikle kamu dairelerinin açılış ve kapanış saatleri standart olduğu için 09.00 ile 17.00 veya 18.00 saatleri sık görülen çalışma biçimidir. Maaşlar işe başlangıç tarihinden itibaren devletin belirlediği tarihte aylık olacak şekilde yatmaya başlar. Bu sayede çalışanlar düzenli bir şekilde hayatlarını idare ettirerek kalkınırlar.

Sözleşmeli Temizlik Personel İlanları

Sözleşmeli temizlik personel ilanları merak edilen konulardan biridir. Konu ile ilgili alımlara devletin ilgili platformlarından ve resmi İŞKUR sitelerden göz atabilirsiniz. Ayrıca sitemizde yer alan güncel ilanlar arasından sizlere uygun olanlara bakarak başvuru yapabilirsiniz

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.