İtfaiyeci Maaşları Ne Kadar?

İtfaiyeci Maaşları Ne Kadar?

Yazımızda İtfaiyeci Nasıl Olunur? İtfaiyeci Maaşları Nedir? Lise Mezunu İtfaiyeci Olur Mu? İtfaiyeci Olma Şartları başta olmak üzere tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

ABONE OL
07/15/2023 16:47
İtfaiyeci Maaşları Ne Kadar?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

İtfaiyeci Maaşları Ne Kadar? sorusu bu mesleği yapmak isteyen bir çok kişinin merak ettiği konuların başında gelmektedir. İtfaiyeci Olmak yorucu ve zorlu bir görevi icra etmek olsa da oldukça kutsal bir meslektedir. Yazımızda İtfaiyeci Nasıl Olunur? İtfaiyeci Maaşları Nedir? Lise Mezunu İtfaiyeci Olur Mu? İtfaiyeci Olma Şartları başta olmak üzere tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

İtfaiyeci Ne İş Yapar?

İtfaiyeciler belirli merkezlerde toplanıp, çevrede çıkan yangınları söndürmekle görevlidir. Sadece yangın söndürmek için değil kriz anlarında sıkışmış, bayılmış, fenalaşmış insanları da kurtarmak için canla başla çalışan fedakâr kimselerdir.

İtfaiyeci Nasıl Olunur?

İtfaiyecilik mesleği tanıdıktan sonra bu meslekte ilerlemek istiyorsanız itfaiyeci olmanın yollarını detaylıca incelemelisiniz.

 1. İlk gerekli şart itfaiyecilik bölümüyle ilgili ön lisans eğitimi almaktır. Bildiğiniz üzere Türkiye’de ön lisans eğitimi 2 yıl olarak verilmektedir. Üniversitelerin itfaiyecilik bölümünde 2 yıl kadar bir süre eğitim almanız gerekmektedir.
 2. Ön lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra ise sizi bir KPSS süreci beklemektedir. KPSS / P-93 ve KPSS / P-94 puan türlerinden en az 60 puan almalısınız. Sınava girdiğiniz senenin güncel sıralamalarını takip etmek ise size kalacaktır.
 3. KPSS aşamasını tamamladıktan sonra yazılı ve uygulamalı iki sınav türüne tabii olacaksınız. İlk sınav türü; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gibi temel mevzuat ve ülke bürokrasisi ile ilgili konuları içermektedir. Buradan alınan puanın %40’ı değerlendirilir.
 4. Son aşama ise uygulamalı sınav türü yani bir bakıma fiziki ve mesleki yeterlilik testi gibi düşünülebilir. Bu bölümde teknik araç gereç kullanımı (balyoz, köpük bidonu, hortum) ön plandadır ek olarak ise engelden atlama ve maket insan taşıma antrenmanları yapılmaktadır. Bu aşamadan alınacak puanın %60’ı hesaba katılacak ve yazılı + uygulamalı sınav sonucunuzun en az 60 olması sizden beklenecektir.
SON DAKİKA FLAŞ HABER  Daktilograf Maaşı Nedir? Daktilograf Ne İş Yapar

Örneğin bir birey yazılı sınavdan 70 aldı bu rakamın %40’ı, uygulamalı sınavdan ise 80 aldı bu sonucunun ise %60’ı alınır yani 28 + 48 = 76 üzerinden değerlendirilir.

İtfaiyeci Olmak İçin Gerekli Belgeler

İtfaiyeci mesleğini yapabilmek için aşağıdaki belgelere sahip olmalısınız:

 1. İlgili bölümden ön lisans diploması
 2. KPSS 60 puan yeterliliği (yazılı + uygulamalı sınavın toplamı 60 olmalı)
 3. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı
 4. Temiz bir sicil kaydı

İtfaiyeci Alımı Şartları Nelerdir?

Her meslekte olduğu gibi itfaiyecilikte de çeşitli şartları sağlamanız gerekmektedir. Bunlar;

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 2. Lise eğitimini tamamlamak
 3. Sınav tarihinde 30 yaşını doldurmamak
 4. Suç kaydına sahip olmamak
 5. Erkek adaylar için askerliğin yapılmış olması veya ilişiği bulunmamak
 6. KPSS’den yeterli puanı alabilmek
 7. Kadınlarda ve erkeklerde sırasıyla 1.60 ve 1.67 boy koşulunu sağlamak

 

İtfaiyeci Maaşları Ne Kadar?

İtfaiyecilerin aylık maaşları, akademik eğitimlerine, bulundukları ekonomik koşullara ve geçmişlerindeki iş tecrübelerine göre değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda itfaiyeci olarak görev yapan kişinin çocuk sahibi olup olmaması gibi sosyal faktörler de kişinin maaşını etkileyebilmektedir.

İtfaiyecilerin maaşları 23.000 TL ile 40.000 TL arasında seyretmekle beraber ortalamaya vurunca 25.000 TL gibi bir rakama tekabül etmektedir. En az maaş alan itfaiyeci lise veya ortaokul mezunu olup çavuş itfaiyeci olarak görev yapan kimselerdir ve 23.000 TL gibi bir gelir elde etmektedirler.

İtfaiyecilerin en çok kazananı ise ön lisans mezunu olmuş ve amir olarak görev yapan kişilerdir. Bu kişiler de yaklaşık olarak 25.000 TL maaş almaktadır. Çalıştıkları yerin büyüklüğü ve hizmet ettikleri yıla göre bu rakam 39.000-40.000 TL dolaylarına kadar da yükselebilmektedir.

İtfaiye Şoförü Maaşı Ne Kadar?

Şoförün rütbesine göre değişiklik gösteren itfaiye şoförü maaşları, asgari ücret zammından önce yaklaşık olarak 13.000 TL dolaylarındaydı. İtfaiye eri olarak görev yapan şoförler 12.000 TL civarında bir maaş elde etmekte, amir olarak görev yapanlar ise 12.500-13.000 TL kıyılarında gezinmekteydi. Yapılan zamdan sonra ise itfaiye şoförü maaşı 14.000-15.000 TL civarlarında bir rakam olsa gerek.

SON DAKİKA FLAŞ HABER  Sözleşmeli Temizlik Personeli Maaşları

Lise Mezunu İtfaiyeci Olabilir mi?

Her meslekte olduğu gibi itfaiyecilik mesleğinde de yükselerek devam etmek istiyorsanız ilgili bölümün diploması oldukça işinize yarayacaktır ancak üniversite okumadan da lise diplomanızla KPSS’ ye girerek yeterli puanı almanız halinde itfaiyecilik mesleğini yapabilirsiniz.

İtfaiyeciler Kaç Yaşında Emekli Olur?

Emeklilik tarihiniz, çalışmaya başladığınız yıl ve kurum gibi çeşitli değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ülkemizde genel emeklilik koşulları itfaiyecilik mesleği için de geçerlidir (yaklaşık olarak 65 yaş) ancak sene içerisinde değişen bazı yasa düzenlemeleriyle emeklilik tarihiniz hesapladığınızdan farklı çıkabilir.

İtfaiyeciler günde kaç saat çalışır?

İtfaiyeciler bir tam gün çalışıp, iki gün izin hakkına sahiptir. Yani 24-48 şeklinde çalışmaktadırlar.

İtfaiyeci olmak için kaç yıl okunur?

İtfaiyeci olmak için 4 yıllık lisans mezunu olmaya gerek yoktur. Üniversitelerin itfaiyecilik bölümünden 2 yıllık ön lisans mezunları mesleki yeterlilik şartının okul kısmını sağlamaktadır.

İtfaiye KPSS puanı kaç?

İtfaiyeci olmak isteyen bireyler için yazılı sınavın %40’ı ve uygulamalı sınavın %60’ının toplamı en az 60 puan olmalıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.